3 úspěšné kroky organizace šatní skříně

Organizace šatníků, uspořádání šatní skříně, úložné organizéry, jak třídit oblečení a následně ho ukládat, před a po šatní skříně
15. 4. 2020

Stojíte každé ráno u šatní skříně a ztrácíte svůj drahocenný čas před nepřehledným šatníkem?

Ať máte vestavěnou skříň, menší šatní skříň nebo ukládáte oblečení do komody, je někdy oříšek v nich udržet pořádek a snadno najít, co potřebujete.  My vám však poradíme jak zkrotit chaos ve vaší šatní skříni a jak jednoduše získat přehledný úložný prostor, ze kterého se budete radovat. Co říkáte, jdete do toho s námi?

Vítejte u dalšího článku, který je o organizaci šatní skříně.

Jaro se pomalu rozjíždí. Sluníčko nakukuje do našich domovů, a proto je pravý čas uložit zimní věci ke spánku a uvolnit místo pro jarní kousky.

Jak začít?

01

Třídění věcí

Abychom získali přehled o věcech, které vlastníme a mohli vyčistit úložný prostor, je nutné VŠECHNO oblečení vyndat ven (nezapomeňte vyndat i sezónní oblečení).

 

 

Romana: “Sama si vzpomínám na své první třídění oblečení. Když jsem dala vše na postel, byla jsem překvapena tou hromadou! A to jsem si říkala, že nemám co na sebe.”

 

 

Uklízení musí začít tříděním věcí. Tomu se bohužel nevyhneme. Tato fáze rozhodování není jednoduchá. Doporučujeme začít menším prostorem, třeba zásuvkou se spodním prádlem. I my tak začínaly a bylo to mnohem jednodušší.

Bonusový tip pro organizaci šatní skříně

Můžete si také na pomoc pozvat kamarádku/kamaráda. Vzpomínáte na Carrie Bradshaw ze Sexu ve městě? Když se stěhovala, pozvala si své kamarádky, které ji pomohly se rozhodnout, zda si dané oblečení vezme k panu Božskému. To byl skvělý mejdan!

Dle Marie Kondo, japonské spisovatelky a guru v oblasti úklidu a organizace, si máte ponechat jen věci, které vám přinášejí radost. A my s ní naprosto souhlasíme!

Každou věc z šatní skříně vezměte do ruky a zeptejte se: “Mám ji ráda/rád? Nosím ji často? Potřebuji ji?”

Věci rozdělte na tři skupiny:

 

 

 

  • ty, které si chcete ponechat
  • ty, které jsou zastaralé nebo je již delší dobu nenosíte, ale stále jsou v pěkném stavu a můžete je darovat nebo prodat
  • ty, které jsou opotřebované, zničené a bude je nutné vyhodit

02

Ukládání věcí

Systém ukládání věcí je velice důležitý! Budete přesně vědět, kam daný kousek oblečení patří. Vše bude přehledné a na svém místě.

Oblečení rozdělte podle sezónnosti, typu oblečení a zhodnoťte místo pro ukládání oblečení.

Využijete police, ramínka nebo zásuvky?

Romana: “Já jsem dětem při organizaci jejich šatní skříně oblečení z polic přesunula do ZÁSUVEK v komodě. A oblečení poskládala vertikálně. Ušetřila jsem tím spoustu místa! Na první pohled vidím, co je v zásuvce za oblečení a navíc to krásně vypadá. Začala jsem u tříleté dcery, a když to viděl můj desetiletý syn, sám za mnou přišel, že chce mít oblečení také takto hezky srovnané. A tak jsme to přerovnali i u něj. A musím říct, že to bylo skvělé rozhodnutí. Skládání oblečení se hned naučil, jednoduše si vybere oblečení, které si chce vzít na sebe (bez prohrabávání komínků) a sám si udržuje pořádek v komodě.

Často se mě kamarádky ptaly, zda se oblečení nemačká takto poskládané? Nemačká, protože je oblečení úhledně srovnané a není ničím zatíženo jako v případě komínků. Pokud máte tu možnost, vyzkoušejte.”

Chcete získat výše uvedené benefity vertikálního skládání? Jen nevíte jak na to? My vám rádi poradíme! Neváhejte nás kontaktovat na info@usporadanydomov.cz . Více informací k našim službám najdete na  https://usporadanydomov.cz. 

Ne každý má možnost uložit oblečení do zásuvky, proto vám přinášíme tipy 

 

 

 

 

 

 

 

Jak uložit oblečení na police

  • trička a tílka ukládejte na polici ve výši hrudníku
  • svetry a mikiny se hodí na polici nad ní
  • do vyšších polic uložte sezónní oblečení, které nyní nevyužijete
  • méně používané oblečení dejte do nižších polic
  • vyzkoušejte věci uložit vertikálně do průhledných krabic nebo košíků
Zorganizovaná šatní skřín

Preferujete oblečení ukládat na ramínka?

Je to skvělá volba! Oblečení na ramínkách vypadá uspořádaně a přehledně, ušetříte čas se skládáním a oblečení se nemačká (pokud není ve skříni moc nahuštěné). Ramínka jsou vhodná pro saka, šaty, košile, sukně nebo kalhoty.

 

Na trhu je mnoho modelů. Každé z nich plní svou důležitou funkci:

  • plastová ramínka vám ušetří místo ve skříni (jsou tenká)
  • dřevěná ramínka využijte pro těžší oblečení, jako jsou zimní bundy a kabáty
  • nejen pro jemnější kousky oblečení zvolte sametová ramínka, která brání posunu a ztracení oblečení ve skříni
  • ramínka s kovovými klipy a s upravitelnou šířkou ramínka jsou vhodné pro sukně nebo kalhoty

    Ramínka trochu jinak

    Skvěle se hodí na ukládání doplňků, jako jsou sluneční brýle, šátky, pásky nebo kravaty. Na ramínka s kovovými klipy můžete zavěsit i kozačky, pokud na ně nemáte místo v botníku.

    V rámci profesionální organizace doporučujeme:

    JEDNOTNOST ramínek

    • Oblečení rozdělit podle BAREV. Vypadá to hezky a skříň tak bude působit jednotněji a uspořádaněji. Barevně rozčleněný šatník vám ulehčí práci, až se budete ráno rozhodovat, co si vzít na sebe.
    Barevné ladění šatní skříně dle Marie Kondo

    Kam se sezónním oblečením?

    Pokud máte ve skříni dostatek místa, můžete nechat zimní věci ve skříni, pouze je uložte do zadních částí nebo horních polic.

    Jestli potřebujete ušetřit místo, je vhodné věci uložit do vakuových pytlů nebo krabic a uložit je na skříň nebo pod postel.

    Aby se vám během příští sezóny vybalovalo jako po másle, dejte všechny svetry do jedné krabice, teplé kalhoty do další, bundy do třetí a tak dále. Jako úložné prostory se dají zužitkovat i nepoužívané kufry, kabelky nebo průhledné plastové tašky, ve kterých se prodávají prošívané deky.

    Abyste své zimní oblečení ochránili, musíte mu zajistit tyto čtyři podmínky:

    • čisto
    • chladno
    • temno
    • sucho

    Vyhněte se proto oblastem v blízkosti topení nebo vlhkým místům, aby vám oblečení nevybledlo a aby nepřitahovalo hmyz.

    Naše tipy

    • Ukliďte pouze ty věci, které si budete chtít obléknout i v příští sezóně.
    • Využijte vertikální skládání oblečení, ušetří vám spoustu místa a krabice bude přehlednější.
    • K tomu, abyste škůdce udrželi na uzdě a aby vaše oblečení zůstalo svěží, stačí do krabic přidat avivážní ubrousek, naftalínové kuličky nebo cedrové kostky.
    • Nezapomeňte krabici označit štítkem, abyste v případě potřeby rychle našli, co hledáte.

    03

    Chytré úložné systémy

    Pomocníci pro perfektní organizaci šatní skříně!

     

    Erika: Neustále jsem manželovi při každém ukládání do skříně musela rovnat jeho spodní prádlo. Přehazoval ho, mačkal a byl v něm nepořádek. Pořídila jsem mu proto pro snažší organizaci šatní skříně jednoduché organizéry, do kterých mu jeho spodní prádlo skládám a třídím dle druhu. Manžel je maximálně spokojen, získal přehled o svých věcech, líbí se mu to, a i sám pořádek udržuje. Takže pro mě určitě Win-Win. My jsme pořídili úplně jednoduché z Ikey, ale těch možností na trhu je několik.”

     

    Tyto vychytávky vám pomohou udržet pořádek v šatní skříni a ušetří vám spoustu místa. Využijte i přehlížená místa, jako například zadní stranu dvířek nebo zeď, kam jednoduše připevníte poličky.

     

     

    • šatní organizéry (budou vás více motivovat ke správnému ukládání oblečení a ušetří vám spoustu místa)
    • průhledné krabice (urychlí výběr i hledání)
    • chytrá úsporná ramínka (na jedno ramínko zavěsíte několik kusů oblečení, tudíž uspoříte místo)
    • použijte na police oddělovač komínků , aby vydržely dlouho krásně srovnané
    • háčky (pomohou s organizací kabelek, tašek, čepic, bot i pásků)
    • rozšiřte úložný prostor pomocí dvojitých tyčí (v horní části košile, pod nimi další tyč s kalhotami)

    Na tomto obrázku jsme jednoduše vytvořily ÚSPORNÉ ramínko . Stačí použít očko z plechovek od nápojů.

    Nechcete ztrácet čas hledáním vhodných úložných systémů pro váš domov? Nechte to na nás! Prohledáme internetovou nabídku a najdeme to nejvhodnější řešení pro váš prostor. Využijte naši nabídku VIRTUÁLNÍ ORGANIZACE, kde získáte návrh organizačních systémů zdarma. Více na https://usporadanydomov.cz/virtualni-organizace-vaseho-domova/

    Pokud však nechcete investovat do organizačních produktů, můžete využít krabičky, v nichž jste zboží zakoupili nebo si je sami vyrobit.

    Vytvořené domácí rámínko

    Tipy na závěr:

    Pokud i přesto bojujete s přeplněným šatníkem:

    Před nákupem nového oblečení zvažte, zda to opravdu potřebujete. Nemáte již něco podobného ve skříni? Nechte to uležet pár dní, a pokud na to budete stále myslet, udělejte si radost nákupem.

    • Držte se pravidla “JEDNA DO DOMU, JEDNA Z DOMU” (pokud si něco nového koupíte, dejte něco starého na charitu).
    • Mějte ve skříni koš s víkem, a když na něco narazíte, co už nechcete, hoďte oblečení do koše. Až se naplní, dejte pytel s oblečením charitě.
    • Obraťte se na odborníky ve stylingu, naučí vás, jak oblečení kombinovat, a postačí vám jen pár kousků.

    Vyfoťte si PŘED a PO, ať vidíte, kolik skvělé práce jste odvedli! Milujeme sledovat proměny vašich domovů. Pokud se budete chtít podělit o radost z organizace šatníku, jsme tu pro vás na Instagramu i Facebooku. Napište nám 🙂

    Erika Kusáková, Uspořádaný domov

    Chcete se pustit do organizace a potřebujete poradit?