Jak zkrotit dětské hračky v pokoji

Jak zorganizovat dětský pokoj a hračky v něm. Systém pro třídění hraček. Tipy a triky jak pořádek v dětském pokoji udržet.

 

Nový školní rok je skoro tu. Pojďme zapojit děti a udělat pořádek v jejich vlastním hnízdě.

Mám dva kluky a někdy je to boj. Ale je potřeba se nevzdávat. Ptát se na jejich názor, najít kompromis.To hlavní, co bych chtěla, abyste si odnesli je to, že na to nejste sami.

1. Zapojte děti

Přizvěte děti k procesu. I když jsou malé a ještě nemluví, jsou schopné vám ukázat, které hračky používají a které ne. Stačí si k nim sednout a vnímat je.  Je to jejich království a ony jsou ty, co si následně budou s hračkami hrát a udržovat nastavený systém.

Pokud jsou děti větší, probírejte s nimi i možnosti úložných systémů. Ptejte se jich co jim více vyhovuje. Otevřené nebo uzavřené boxy? Hračky schované nebo vystavené na policích? Méně hraček v pokoji a obnova hraček v rámci rotování? Vy znáte své děti nejlépe! Jsou při hraní samostatné, kreativní nebo naopak potřebují vaší asistenci? To vše souvisí s tím, jaký organizační systém zvolit.

Na základě jejich potřeb a vlastností zkuste společně vymyslet úložné systémy tak, aby jim vyhovovaly. Já vám ukážu úložné systémy, které s dětmi používáme a fungují. Je to mix, který je flexibilní podle růstu a vyspělosti dětí.

Nebojte se toho. Uvidíte, že velice rychle převezmou zodpovědnost a navrhnou spoustu zajímavých řešení. A následně budou mít i samy chuť si v pokojíčku udržovat pořádek. A to je neocenitelná pomoc, co říkáte?

2. Udělejte prvotní třídění hraček bez dětí

První fázi třídění většinou provádím bez dětí. Projdu hračky a odstraním ty, které jsou rozbité, nefunkční, nebezpečné nebo si s nimi již děti doopravdy nehrají. A jsem o tom přesvědčená na 100%! Jsou to také hračky, ze kterých již děti vyrostly nebo knížky, které jsou již dávno přečtené a nikdo se k nim nevrací.

Tuto fázi jsem několikrát dělala s dětmi a zjistila jsem, že mladší syn je nostalgičtější a hůře se s hračkami loučí, i když jsou rozbité nebo nefunkční. A proto tuto část dělám bez nich. Ne každý má stejný přístup jako já. Zastávám názor, že méně je někdy více. A že by děti měly mít hračky, které jsou funkční, bezpečné a které je obohatí.

Doporučuji prvotní třídění dětem vůbec neukazovat.

Pěkné, funkční hračky můžete odvézt do dětských domovů, darovat pěstounům nebo vložit do kontejnerů KlokTex, které pomáhají fondu ohrožených dětí Klokánek. Pokud jsou ještě prodejné, nabídněte je  zde. Určitě jim udělají větší radost než na vašich zaprášených policích kde si s nimi nikdo nehraje.

3. Vyndejte všechny hračky ze všech koutů domova a rozdělte je do podobných skupin

Pokud začínáte, začněte jednou sekcí. Pro menší děti by toho bylo hodně. To znamená – vyndejte pouze jednu sekci. Můžete to pojmout jako hledání pokladu a odměnu již nechám ve vaší režii. 

Možná vám to bude nějaký čas trvat, ale určitě stojí za to! Děti potřebují vědět, co všechno mají, aby byly schopné se rozhodnout, které hračky mají rády a které již ne. Vše funguje stejně jako u nás, u dospělých.

Jakmile máte hračky na jednom místě, zkuste je s dětmi rozdělit do podobných sekcí. My většinou rozdělujeme na:

 • Deskové hry a puzzle
 • Pomůcky na vytváření a malování
 • Různé stavebnice a lego
 • Veškeré pomůcky pro vymyšlené hry (kostýmy, kuchyňské nádobí, pracovní pomůcky, nářadí .. )
 • Panenky, plyšové hračky (emocionální hračky)
 • Knížky
 • Pohyblivé hračky a hudební instrumenty (vozíky, auta, vlaky, trumpety… )

4. Začněte snižovat počet hraček v jednotlivých sekcích

Časem jsme se naučili, že začínáme sekcí, ke které kluci nemají vyhraněný emoční vztah. Lépe se jim třídí a rozhoduje, která hračka je jejich oblíbená, se kterou si již nehrají. 

Naše rodina je možná specifická v tom, že mnoho hraček nemáme a cíleně počet udržujeme. Tím, že jsme žili v zahraničí, kluci nedostávali hračky od rodiny v průběhu roku. Jsou zvyklí si vystačit s menším počtem. 

Výhody V rozdělení hraček do stejných sekcí vidím v tom, že rozhodovací proces je pro děti o dost jednodušší. Pokud uvidí na první pohled, že mají 10x puzzle, budou schopné určit minimálně 2-3 ks, které chtějí dát pryč. Věřte jim a nechte rozhodnutí na nich. Jen je motivujte k tomu, aby počet hraček snížily. Stanovte si limity/počty v jednotlivých sekcích, na které se společně chcete dostat. U nás většinou necháváme 3-4 hračky ve stejné sekci. 

Hračky třídíme pravidelně každých 6 měsíců. Už jste viděli naše třídící video? A někdy i podle okolností v průběhu těchto 6 měsíců. Pokud budete třídění hraček dělat pravidelně, zjistíte, jaká strategie na vaše děti funguje nejlépe. Slibuji vám, že děti jsou schopné se naučit rozhodovat o tom, co chtějí, a co nechtějí vlastnit. Časem to budou považovat za něco úplně normálního. A důležité motto: “Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.”

Pokud i vy máte děti, které jsou více závislé na množství hraček, nemůžete-li se s nimi dohodnout, hůře se jim loučí s hračkami, se kterými si již nehrají, mám pro vás variantu, radu k řešení.
Vytříděné hračky odložte do krabice a uskladněte v garáži či na půdě. Nemáte místo v garáži nebo na půdě? Mrkněte na náš komplexní kurz, kde si garáž můžete uspořádat a místo najít.
Pokud se na ně děti nezeptají v příštím měsíci, můžete je s klidným srdcem předat dál, kde udělají větší radost.

5. Najděte nejlepší systém pro organizaci dětských hraček

Hračky jsou vytříděné a vy máte přehled, kolik vám zbylo sekcí a kolik hraček v nich máte. My necháváme hračky v jednotlivých sekcích u sebe a vyhovuje nám to. Většinou, když mají kluci chuť stavět puzzle, chtějí jich postavit víc. Chceme hrát společnou hru, podíváme se do zásuvky, kde je máme všechny pohromadě a vybereme si tu pravou.

Mám vyzkoušené, že čím méně hraček dítě má, tím více je kreativní. Jakmile jsou zahlceni hračkami, tápou a nevědí, kterou si vzít. Pokud ale mají k dispozici pouze omezené množství, tak si vždy najdou způsob jak si s nimi hrát.

Také je velice důležité, jaké hračky děti mají. Dají se kombinovat? Motivují děti kreativně myslet? 

O tom v jiném článku. Pokud chcete, aby vám nový článek automaticky přistál do vaší emailové schránky, stačí se zaregistrovat na a nemusíte nic hlídat. 

Pokud máte hraček více a se všemi si děti hrají, začněte hračky ROTOVAT a ušetříte spoustu úložného místa i peněz. Pokaždé, když uděláte výměnu hraček, budou pro děti jako nové.

 

Jak hračky efektivně uložit?

Najít správný systém pro organizaci a uložení dětských hraček je těžký úkol a nemusí se vám podařit hned na poprvé. A jak jsem psala na začátku, určitě ho budete časem měnit a přizpůsobovat dětským potřebám. Uložení hraček je pro mě osobně velmi důležité. Mám pro to několik, možná i sobeckých, motivací.

 • Chci, aby si děti určitou část dne hrály samy (bez mé pomoci), a proto potřebují vědět, kde jaké hračky najdou
 • Jako každá matka chci, aby se rozvíjely a používaly nástroje, tedy hračky, které vlastní
 • Chci, aby byly schopné si poté hračky uklidit na své místo (opět bez mé pomoci)

Pro jednotlivé organizéry, které se hodí pro menší nebo starší děti. Naskočte do našeho kurzu dětského pokoje. Ukazuji vám tam, naše zkušenosti s organizéry, které používáme my a které i doporučuji vám. 

Pravidla, která dodržujeme při organizaci dětských hraček:

 1. Každá sekce má své místo a tu neměníme
 2. Bez ohledu na to, co za úložný systém vyberete – vše musí být označeno štítkem ( starší děti si můžou štítek napsat nebo vyrobit samy, u mladších dětí můžete box označit nakresleným obrázkem).
 3. Máte nějaké stavebnice nebo hračky, které se montují dohromady? Doporučuji rozdělit je do jednotlivých boxů, aby v nich byl přehled a nepoztrácely se vám.

Pokud vám prostor dovolí, pro knížky doporučujeme vytvořit čtecí koutek, kde budou mít děti pohodlí a chuť číst. Zvolte knížky, které aktuálně děti čtou, a nebo souvisejí například s ročním obdobím nebo tématem, které děti momentálně zajímá. U knížek je rotace velmi důležitá.

6. Udržení nastaveného systému po organizaci dětských hraček

Teď, když jste odvedli skvělou práci s tříděním hraček a nastavením systému ukládání, to poslední, co chcete, je zaplnit pokoj dalším nepořádkem. Víme, že opak je velmi těžký. Zvlášt s malými dětmi. Ale pár triků pro vás přeci jen máme.

Jak systém udržet a motivovat děti k pravidelnému úklidu:

 • Méně je někdy více (čím méně hraček budete mít, tím méně budete potřebovat čas na jejich úklid).
 • Po organizaci dětských hraček si projděte pokojíček spolu s dětmi, kdy děti budou vašimi průvodci a ukáží vám, kam jednotlivé hračky patří. Budou mít možnost ukázat vám své oblíbené hračky a zároveň si znovu zopakují jejich místo uložení.
 • Nastavte si rutinu, kdy bude jasně stanovený čas na úklid a organizaci hraček. Pokud máte děti, které mají tendenci vše vytáhnout, doporučujeme úklid i dvakrát denně. Pokud je méně hraček na úklid, děti budou mít větší motivaci si je dát zpět na místo, kam patří.

 

Pokud nevíte, kde začít. Potřebujete jasný plán, podporu a motivaci.

Naskočte do online kurzu dětského pokoje Jak naučit své dítě uklízet si po sobě.

Najdete v něm všechny odpovědi, které vám pomohou uspořádat dětský pokoj a nastavit jasné návyky. 

 

KURZ DĚTSKÉHO POKOJE 

 

Nezapomeňte sledovat i náš instagram nebo facebook, kde se organizaci vašeho domova věnujeme.

Erika

Chcete se pustit do organizace a potřebujete poradit?