8 tipů jak na uspořádanou předsíň

Předsíň je brána k vašemu domovu. Je to první místnost, do které po příchodu domů vstupujete a také poslední místnost, kterou vidíte, když odcházíte. To, jak se v předsíni cítíte ovlivňuje vaši náladu, a to jak pozitivně, tak i negativně. 

Odcházíte pravidelně s naštváním, že jste zase dlouho hledali klíče od auta?

Přicházíte po těžkém dni domů a nemáte si v předsíni při sundávání bot kam sednout?

Nebo marně hledáte volný háček, kam byste si pověsili bundu? 

Všechny tyto detaily mají vliv na naše pocity, emoce a celkové naladění. Pokud si předsíň upravíte tak, že budete vědět, kde co máte, budete si mít kam sednout a kam pověsit bundu, ujišťuji vás, že se budete mnohem raději domů vracet.

Než se pustíte do samotné reorganizace, doporučuji si prvně sednout a upřímně se zamyslet, jaké konkrétní změny chcete udělat.

A pokud na to nechcete být sami, pusťte se do toho s námi v minikurzu Jak na PŘEDSÍŇ, ve které se už neztratíte

TIP 1

Promyslete si, jak byste se chtěli po příchodu domů cítit. Jaké emoce byste chtěli zažívat. Poté si sedněte s tužkou a papírem a napište si, jaké změny ve vaší předsíni uděláte, abyste se v ní cítili tak, jak si přejete. 

Odpovězte si na otázky, v jakém stylu by se vám líbila vaše předsíň, jaký nábytek byste chtěli obměnit, jaké háčky by byly praktické a zároveň pěkné a mnoho dalších. Neomezujte se, dovolte si to. Poté doporučuji rozdělit si nápady na krátkodobé, které můžete uskutečnit hned nebo ve velmi krátkém čase (například nové organizéry nebo dekorace) a pak na ty dlouhodobé (například nákup nového nábytku).

Mnoho předsíní je opravdu malinkatých, možná se to týká i té vaší.

TIP 2

Ponechte v předsíni jen to, co tam aktuálně a skutečně potřebujete.

Toto je skutečně rada nad zlato, která vám může udělat obrovskou službu. Porozhlédněte se po všech věcech, které v předsíni máte a odpovězte si, zda je opravdu teď aktuálně všechny využíváte. Mohly by být některé třeba jinde? Skutečně všechno, co v předsíni nyní najdete, několikrát v týdnu využijete? A to se týká bot, kabátů, kabelek a dalších doplňků. 

Ponechte si v předsíni jen to, co aktuálně nosíte. Věci, které jsou sezónní tam není potřeba mít celý rok, můžete si je uskladnit jinde a pravidelně je se změnou ročního období obměňovat.

TIP 3

Co jde, uložte do skříní a botníků.

Prostor bude vypadat svěže, bez vizuálního chaosu a získáte tak i prostor pro kabáty a boty návštěv. Z vlastní zkušenosti i ze zkušenosti mých klientů doporučuju co nejvíce oblečení dát do skříní. Prostor pak vypadá čistěji a uspořádaněji. 

TIP 4

Zjednodušujte si to. Pořád a neustále.

Častým důvodem toho, že nemůžete něco najít, nebo vám dlouho trvá, než se k tomu dostanete, je přílišná složitost uložení jednotlivých věcí. Zkuste popřemýšlet nad tím, kde by daná věc měla být, abyste se k ní snadno dostávali. Například kde mít látkové tašky na nákup, abyste si na ně vzpomněli ještě doma a ne až během nákupu v obchodě?

Myslete i na děti a na jejich samostatnost. Šlo by některé háčky dát níž, aby se k nim děti dostaly samy a vy jim v předsíni nemuseli asistovat? Mají si všichni kam sednout, nebo musíte děti vysazovat na lavici? Přemýšlejte, kde a jak byste si mohli jiným uložením ušetřit čas a energii. 

TIP 5

Nedovolte špíně vejít dovnitř a pořiďte si čistící zónu.

Už jste slyšeli o čistících zónách, jinými slovy pevných kobercích, které zachytí špínu z bot? Jsou to geniální pomocníci pro každodenní úklid. Pokud budete mít podlahu v předsíni pokrytou čistící zónou, nebudete řešit bláto a další nepořádek, který odpadává z bot. Nebudete muset řešit neustálé vytírání chodby a ušetříte si čas pro sebe. 

TIP 6

Pravidlo jednoho doteku.

Toto pravidlo vám ušetří mnoho času. Jeho kouzlo je v tom, že jakmile se některé věci dotkneme, hned ji odložíme na její správné místo.

TIP 7

Zapojte všechny členy domácnosti.

Každá lidská bytost chce mít za něco ve svém životě zodpovědnost,  a to platí i pro malé děti. Nebojte se delegovat, nebojte se důvěřovat a uvidíte, jak budete překvapeni. Začnete malými jednoduchými úkoly a když uvidíte, že jim to jde, dejte mi na starost něco dalšího. Můžete začít třeba úklidem a srovnáváním bot do botníku.

TIP 8

Buďme kreativní a při výběru dekorací mysleme i na jejich praktičnost.

Není nic jednoduššího než si pořídit do předsíně dekorace, které jsou zároveň praktické. Zabijete totiž hned dvě mouchy jednou ranou. Zkuste nedělat kompromisy a koupit jak praktické, tak i opravdu pěkné věci. Například hezký věšáček na klíče společně s přihrádkou na příchozí poštu může předsíň jak esteticky povýšit, tak splní i praktický účel.

Uspořádaný domov a jeho zakladatelka

Chcete, aby vás při příchodu domů vítala čistá a harmonická předsíň?

 

Přidejte se do našeho online kurzu Jak na PŘEDSÍŇ, ve které se už neztratíte a stojí 99 Kč. V kurzu si  společně vaši předsíň uklidíme podle jasného plánu a každý den provedeme určité kroky, které vás dovedou k vysněnému cíli. 

Chcete se pustit do organizace a potřebujete poradit?