Cestujte s uspořádaným kufrem!

Už je to zase tady. Dovolené, školy v přírodě a tábory se nezadržitelně blíží a vás už teď jímá hrůza. Nejste si jistá, co všechno zabalit a jak docílit toho, že přivezete vy nebo vaše ratolest vše zpátky domů? Nevíte taky jaké množství zabalit, aby toho nebylo moc nebo málo? Máme pro vás 7 tipů, které vám pomohou zabalit uspořádaný kufr s přehledem a nejen to. 

 

Než začnete balit

Rozhodně nepodceňujte přípravu a přemýšlejte, co chcete zabalit na cesty a v jakém množství.
Toto všechno má stěžejní vliv na obsah vašeho uspořádaného kufru:

  • Kam jedete,
  • jak dlouho tam budete, 
  • kolik vás bude,
  • co konkrétně potřebujete. 

Nejhorší je, když začnete balit pár minut před odjezdem a házíte věci do kufru bez rozmyslu.

Seznam věcí  na dovolenou

TIP 1

Vytvořte si seznam věcí 

Pokud nevíte, co zabalit, zkuste dopředu vypracovat seznam. Klidně takový, jaký jsme dostávali my, když jsme vyráželi na tábory.

Pomoci vám mohou i aplikace, které nainstalujete do svého telefonu. Stačí vybrat, jaký tip dovolené vás čeká, zda máte děti, jak dlouho tam budete nebo jaké sporty hodláte provozovat a seznam se vám sám vytvoří. Můžete si ho i upravit dle libosti. Vybírat můžete z vícero aplikací, my máme vyzkoušeno třeba PackKing nebo PackTeo.  

Pokud aplikace nejsou pro vás, pak mám jeden tip, který používá moje kamarádka už roky: vytvořte si svoje seznamy („k moři“, „na hory“, „k prarodičům“ apod.) a ty si schovejte. Po každé, když budete vyrážet, vyberete jen ten daný typ dovolené a rovnou můžete začít balit. Po dovolené je ideální ho zaktualizovat. Rychle doplnit, co případně chybí nebo smazat to, co vlastně nebylo potřeba.

Máme pro vás skvělou zprávu! Seznam na dovolenou jsme totiž pro vás připravily. Můžete si ho stáhnout tady na této stránce
Seznam ke stažení. Dejte nám vědět, jak se vám líbí. 

TIP 2

Co zabalit na cestu? Kombinujte již doma. 

Nejvíce místa většinou zabírá oblečení a boty – proto se na ně zaměřte.

Dřív se mi stávalo, že jsem po návratu z dovolené zjistila, že jsem věcí měla moc a více, jak polovinu kufru, jsem nevyužila. A víte proč? Protože jsem nad tím nepřemýšlela. Brala jsem si věci podle toho, jak se mi líbily nebo jak mi padly do ruky. Až na dovolené jsem ale zjistila, že mi vlastně to triko neladí k žádným kalhotám a svetr byl tenký a měla jsem si raději vzít teplou mikinu.

Ideální je u oblečení a bot rovnou skládat takové kombinace (nebo si je aspoň představovat), které budou variabilní. Vyberte takové boty, které si budete moct vzít jak ke kalhotám a triku s nápisem, tak k šatům. Nezapomeňte i na doplňky, ať jich nevezete další tašku, ale volte spíše univerzální kousky.

 

jak sbalit kufr

Zamyslete se také, jaké příležitosti se vám na dovolené naskytnou. Pokud polezete celou dobu po horách a bydlet budete ve stanu, tak není potřeba příliš sukní nebo šatů. Na druhou stranu, pokud budete bydlet v hotelu a budete chodit na večeře, je příjemné se po celém dnu v plavkách pěkně obléci (nezapomínejte i na kulturní a místní zvyklosti – např. že někde vás prostě do jídelny v kraťasech nepustí).

TIP 3

Jak vytvořit uspořádaný kufr?

Důležité jsou sekce.

Vždy si danou oblast uložte do jedné části kufru. Pro jasné rozdělení můžete použít třeba pytlíky. I tím si kufr rozdělíte. Já mám již několik let doma organizéry do kufru a nedám na ně dopustit. Mám několik různě barevných sad a každý člen rodiny tak bezpečně pozná, které oblečení patří jemu. Organizéry mají různé velikosti, takže podle délky dovolené a množství oblečení, které tam plánuji uložit, vyberu ten správný.

Opět vás to bude nutit trochu přemýšlet, co a kam uložit, ale za pár balení už budete profík. Když jedeme třeba na víkend, tak většinou dětem balím jen jeden organizér, kde mají trika i kalhoty (na spodní prádlo a ponožky mají vždy oddělený). Na delší dovolenou pak víc člením, takže kraťasy a kalhoty mají vlastní oddělení.

 

Proč používat cestovní organizéry? 

  • Pomohou vám uspořádat a zpřehlednit vaše cestovní zavazadlo (kufr, baťoh, tašku) 
  • Můžete oblečení vertikálně skládat, takže máte přehled, co v organizérech máte.
  • Celý box na dovolené většinou jen vyložím do skříně/police, nebo ho klidně nechám v kufru a je to pořád uspořádané a zorganizované.
  • Organizéry můžete použít i do kufru, baťohu, tašky. Jsou velmi flexibilní. 
  • Po skončení dovolené celý box, resp. to, co v něm zbylo, vrátím do kufru a vím, že tyto věci jsou čisté. Mohu je tak doma rovnou uložit zpět na místo v šatníku. Toto je velmi praktické při vybalování, protože to jsem vždycky neměla ráda.
  • Pokud nemáte cestovní organizéry, ale chtěly byste si je vyzkoušet, můžete použít třeba šestku SKUBB z Ikei – když je vyprázdníte, můžete je složit a nezabírají žádné místo. Pokud si chcete zakoupit vlastní sadu cestovních organizérů, tak můžete třeba ZDE.

marie kondo skládání

TIP 4

Vertikální skládání 

Já skládám vertikálně i do organizérů na cesty a když je nemám, tak skládám vertikálně v kufru i bez nich. Ušetří mi to místo, získám přehled a pomyslně se mi kufr rozdělí na sekce. Co je to vertikální skládání a jak na něj, se můžete naučit v našem kurzu Uspořádaný šatník.

A pokud chcete vidět, jak takové vertikální skládání může vypadat. Mrkněte se na jeden z našich video návodů. 

Výhoda vertikálního skládání již doma je v tom, že oblečení jen přesunete do organizéru. Žádné složité přeskládávání. 

TIP 5

Jak zabalit děti na tábor nebo školu v přírodě?

Máme tři základní pravidla.

1) Na každý den zabalit jeden celý set. Triko, spodní prádlo, ponožky a případně i tepláky (ty se ale nemusí logicky měnit každý den). Nejlepší je rovnou zabalit set do sebe. Jak na to, najdete na našem Instagramu. Čím menší děti, tím se nám tento tip více osvědčil.
2) Vše podepsat nebo nalepit nálepky se jménem. Krásné třeba najdete ZDE.
3) Vždy balit s dítětem a pomalu předávat zodpovědnost jemu. Můj 9letý syn již na skauta balí sám. Ví, kde si pak vše najde a po každé je víc a víc sebevědomý.

TIP 6

Jak věci opatrovat na dovolené?

Pro špinavé oblečení zvolte tašku nebo rovnou vak či jeden kufr. Tam bude pouze špinavé prádlo a všichni členové rodiny, budou vědět, kam ho mají dávat. Nebude se vám tak válet různě po šuplících nebo podlaze. Oceníte to pak hlavně po návratu domů. Pokud je špinavého oblečení hodně a máte po ruce vaky nebo pytle, tak můžete prádlo před odjezdem domů rovnou protřídit podle toho, jak pak poputuje do pračky.

Čisté oblečení ponechte v cestovních organizérech. Co jde, to pověste (pokud jedete na neznámé místo, neuškodí si vzít pro jistotu i pár ramínek). Věci z organizérů nevyskládávejte, ale celý organizér vložte do skříně. Ušetříte čas a bude to stále přehledné. 

TIP 7

Koncem dovolené to nekončí!

Pokud jste se inspirovali a dávali špinavé prádlo bokem, tak vás čeká při návratu už jen prádlo. Nemusíte se ale přehrabovat v hromadě věcí a přemýšlet, zda daný kousek máte vyprat nebo ne.

Nepoužité oblečení jen přendáte do skříně na své místo a máte hotovo. Špinavé vyperete, nejlépe hned po příjezdu. Pokuste se vybalování neodkládat. Odměnou vám bude dobrý pocit, že máte brzo hotovo. Jak na návyky řešíme v našem Komplexním kurzu. 

Pokud si tvoříte seznamy, tak si nezapomeňte zaktualizovat a připravit na další dovolenou.

Nikdy nenechávejte v zavazadlech nic nevybaleného. Můžete na to lehce zapomenout a příště zbytečně kupovat znovu. 

 

styl praní

Chcete se pustit do organizace a potřebujete poradit?