Jak vyzrát na množství hraček v pokojíčku

Pokojíček není nafukovací a po Vánocích asi většina z nás bojuje s umístěním nových hraček tak, aby je měly děti k dispozici a hrály si s nimi. Pokud jste na to nemysleli už před Vánocemi a hračky nevytřídili, mohlo se vám teď stát, že se hračky kupí na přeplněných poličkách, nemají pořádně své místo a vzniká nepořádek, protože je není kam uklidit.

 

Jak na třídění hraček a jaké jsou optimální počty hraček, tomu se budeme věnovat v našem kurzu dětského pokoje Jak naučit své dítě uklízet si po sobě. Chtěla bych vám tady ale předat několik tipů, jak do budoucna alespoň trochu tento problém eliminovat. Každodenní uklízecí návyky u dětí jsou velmi důležité, ale neméně důležité jsou i naše návyky dlouhodobějšího charakteru.

 

Zvolte si dopředu termíny pro třídění hraček

Jednoduché, ale účinné.

Doporučuji upomínku nastavit do mobilu. Pokud jsou děti starší, stačí třeba dvakrát ročně. Pokud prckové, tak klidně 4x ročně. Rychle rostou a jejich potřeby se mění, a proto je fajn mít aktuální hračky, které odpovídají věku. 

V čem vám plán a upomínka pomůže? Nebudete třídění oddalovat a zvyknete si na něj a vaše děti taky.

Můžete je pak třeba i odměnit nějakou hezkou společnou aktivitou. 

 

uspořádaná kuchyň

Nezapomínejte, že praxe dělá mistra

Čím dříve začnete s dětmi třídit, tím se rychleji naučí rozhodovat o svých věcech. A čím častěji a pravidelněji třídění proběhne, tím bude pro všechny snazší. Je to um, který se dá naučit. 

Zásady pro chytré nakupování! 

1

Rozšiřujte současné hračky

Nakupujte tak, abyste rozšiřovali současné hračky, které tak budou mít více a více využití.

Máte Lego, ze kterého jde postavit jen pár věcí?

Dokupujte po menších krabičkách nebo kreativních sadách, uvidíte, že děti se více zabaví a na úložný prostor nevzniká žádný další nárok.

My máme Lego v jednom boxu, neuchováváme původní krabičky, jenom návody v obálce. Když je chuť postavit něco podle návodu, víme, kde ho najít a nebo stavíme dle fantazie.

Dají se pořídit speciální Lego boxy, ale postačí i obyčejná krabice, nebo box. Viděla jsem praktické řešení i v podobě vaku, který se roztáhl na podlahu jako koberec a po hraní se zase stáhl do vaku a Lego bylo hned uklizené.

My vysypeme Lego na koberec a třeba i dva dny si s ním průběžně hrajeme, když pak chvilku leží, uklízíme. 

2

Investujte do kvality

Další parádní sadou k rozšiřování je barevná dřevěná duha, nevyplatí se u těchto hraček šetřit, pokud si s nimi chcete užít, stavět z nich různé konstrukce, je potřeba, aby byly kusy dřeva správně opracované.

Dle zkušeností klientů doporučuji výrobce Targe nebo Grimms.

U klientů pak vídám krásné dřevěné sady, se kterými už si dítě vyhraje do sytosti.

Duhu lze doplnit o půlkruhy, rovné desky, panáčky, špalíčky a spoustu dalších drobnějších komponentů, vše je barevně sladěno a děti to navádí i k třízení a rovnání podle barev.

Také doporučuji jakékoliv větší dřevěné stavebnice. U nás je oblíbená Kapla.

 

3

Vytvořte seznam

Preferujte kvalitu nad kvantitou.

Doporučuji si v průběhu roku psát seznam hraček a věcí, které chcete vašim dětem pořídit.

Kvalitní hračky jsou drahé, a proto je fajn jejich nakupování rozdělit na několik dárků a mezi celou rodinu.

V době narozenin nebo Vánoc bude pak jednoduché předat, co byste si přáli pro vaše dítě.

Ocení to celá vaše rodina, protože nebudou muset nic vymýšlet a zároveň i vaše dítě, které bude moci být více kreativní. 

4

Vyměňujte

Nechce se vám úplně zbavit některých hraček, protože jejich čas vždycky za nějakou dobu přijde? Mám pro vás dva tipy.

Najděte si někoho z rodiny nebo kamarádů a vyměňte si společně část hraček.

Dítě bude mít nové podněty a  vás to nic nestálo. Takovouto výměnu vnímám efektivně u puzzlí, Albi knížek nebo klasických knížek. 

Až se zase vrátí, budou znovu atraktivní a děti je využijí. A pokud máte strach, že ztratíte přehled o tom, co je vaše, není nic jednoduššího než si výměnu vyfotit.

Pokud nemáte ve svém okolí nikoho k této výměně, rotujte hračky sami, část hraček schováte, část necháte na očích a po nějaké době obměníte.

 

Víte jak poznáte, že dětský pokoj obsahuje tak akorát hraček? Děti si v něm rády hrají a jsou schopní i samostatně uklidit. Když ví, jak na to. Mají nastavené rutiny a místa, kam každá hračka patří.

Nemáte to tak? Naskočte do našeho kurzu zaměřeného na organizaci dětského pokoje Jak naučit své dítě uklízet si po sobě a začněte komunikovat, inspirovat vaše děti a ukazovat jim správný směr.

Do kurzu můžete naskočit kdykoliv! 

Moje doporučení

Začněte pomalu. Nechtějte všechno zvládnout hned. Postupně děti navykejte tomu, že hračky je potřeba měnit a posouvat dál.

Můj tip na závěr! Prvotní třídění dělejte vždy bez dětí. Vyřadíte rozbité hračky a hračky neodpovídající věku a zdatnosti vašich dětí.

A potom terpve s dětmi, pokud budete tento návyk pravidelně opakovat, samy vám časem ukáží na hračky, které už ve svém pokojíčku nechtějí.

 

Přeji vám hodně štěstí a nebojte se toho.

Erika

Chcete se pustit do organizace a potřebujete poradit?