6 tipů jak si udržet doma pořádek

Pokud máte doma hodně věcí, tak se pořádek udržuje špatně. A organizace domova je hodně těžká. Vidíte ty fotky v časopisech? Líbí se vám? Nádherné kuchyně, obývací pokoje. A víte, proč se vám líbí? Protože tam nejsou skoro žádné věci. A proto je tak jednoduché udělat pokoj hezký, útulný a uklizený.

Asi to mám dané, ale jednoduše a bez větších nesnází, se dokážu rozloučit s věcmi, co mi již nedělají radost nebo jich mám hodně. To mi dlouhodobě pomáhá si udržet doma pořádek. Rodina ze mě šílí, protože občas vyhodím i věci, které nejsou moje.😀 Ale víte jak, kdyby bylo na nich, tak nám byt přetéká (z mého pohledu) zbytečnostmi.

Je to možná tím, že jsme se často stěhovali, a proto vláčet všude hromady krabic, vybalovat je a zase zabalovat, mě časem přestalo bavit.

Co se týče sentimentálních věcí, tak tam je to trošku těžší, ale časem to vždy překonám. Hodně cestujeme, a kdybych si měla všechno nechávat z cest, z výletů nebo z bydlení v zahraničí, tak se časem asi zblázním. Mám ráda doma pořádek, čisté linie, rychlý úklid a nesnáším utírání prachu. Vlastně já ho skoro neutírám. 😀

Vždy si řeknu, zda doopravdy tuto věc potřebuji mít doma. Zda mi nestačí si pamatovat ten příběh a tu událost. Někdy si řeknu, že nestačí a schovám si je. Ale vždy, když je vidím, tak se utvrzuji v tom, že je nepotřebuji. Stejně ty věci jsou zabalené a nevracím se k nim. Mám raději věci, které jsou aktuální a kterými žiji právě teď.

Ano, někdy mi ty věci chybí, ale vždy to překoná ta domácí pohoda. To, že nemám byt zavalený věcmi, které nepotřebuji, nebo nejsou doopravdy důležité. A mám tam pouze ty, které pro mě mají přidanou hodnotu.

Osobní zkušenost s udržením pořádku

Příkladem mohou být medaile z běhu. Získala jsem tři. Dvě z Ameriky a jednu v Čechách. Bylo to pro mě překonání sebe sama, byly to vzpomínky na Ameriku a kamarády, ale přesto jsem je dokázala dát pryč. Začala jsem pomalu. Přesouvala jsem je, z místa na místo, ale furt blíž ke mně. Až nakonec skončily v nočním stolku. Jednou odpoledne jsem šuplík otevřela a medaile vyhodila do koše. A víte co? Ulevilo se mi. Už o nich nemusím přemýšlet, už jsem si příběh odžila a nepotřebuji se na medaile každý den dívat.

Medaile v chumlu, ve kterých se nikdo nevyzná

Proto při osobních organizacích třídím s klienty já. Nevadí mi to a věřím, že je dokážu motivovat ke změně. Pokládat ty správné otázky, které je dovedou ke správné odpovědi. Zda tuto věc chci ANO nebo NE. Cílem není zbavit se všech věcí, ale určit si ty, které jsou pro vás důležité a těmi se obklopit. Snažíme se klienty naučit i do budoucna, jak třídit, aby si domov nezaplnili věcmi a byli schopni si doma pořádek a systém udržet.

Nejčastější chyby při třídení

}

Začnete třídit v nesprávnou dobu. Najednou vás to chytne, ale pokud nejste připravená na emoční nával, tak skončíte v polovině.

Nemáte plán. Vrhnete se do toho po hlavě, ale vlastně ani nevíte, kde začít, s čím pokračovat a kde skončit?

Chcete během jednoho dne stihnout všechno. Všechno vyházíte a najednou uvidíte ty kupy a ztratíte motivaci.

Začnete třídit věci, ke kterým máte emocionální vztah. Jsou to například fotky, staré záznamy, věci po rodičích. Ještě nejste zvyklí pravidelně třídit a toto vás hodně vyčerpá.

Velká šatna

A jak byste tedy mohli začít?

01

Vytvořte si detailní plán

Bez plánu nebudete vědět, kde jste. Potřebujete si udržet motivaci pro pokračování a odměňovat se i za malý úspěch.
Plán si můžete nastavit na den po dni. Místnost po mísnosti. Zásuvku po zásuvce. Zvolte co vám nejvíce vyhovuje.
Buďte realističtí. Raději si toho naplánujte méně a budete příjemně překvapeni a potěšeni, když svůj cíl splníte.

02

Stanovte si záměr

Co vlastně chci tříděním dosáhnout? Bez záměru nebude znát cíl a motivace vám bude stále klesat.

Stanovit si záměr je jednoduché. Stačí si odpovědět na otázku, proč chcete třídit.

Chci protřídit kuchyň, protože si chci koupit nové a lepší nádobí. Chci vytřídit šatní skříň, protože vlastně ani nevím, co v ní mám. Chci vytřídit garáž, protože nastává zima a potřebuji auto parkovat tam.

03

Zvolte správný čas, kdy začnete třídit

Přijela vám tchýně, děti jsou nemocné, nevíte, kde vám hlava stojí? Tak využijte každou chvilku a odpočívejte. Třídit nemá smysl. Nebudete se soustředit a přestanete hned na začátku.

Třídit byste měli začít, když jste dobře naladěni. Máte čas a máte chuť se svým domovem něco udělat. Musíte mít energii a pozitivní myšlení.

04

Připravte si otázky, které si budete pokládat při třídění.

Při třídění budete rozhodovat o tom, jaké věci si ponecháte a jaké ne. Proto, abyste se dobře rozhodli, vám můžou pomoci specifické otázky. Například při oblečení můžete použít tyto:

Koupila bych si tuto věc znovu?
Je to stále můj styl? Jsem v tom doopravdy já?
Sedí mi? Je mi v nich příjemně?

05

Začněte s věcmi, které vám půjdou jednoduše a ke kterým nemáte vztah.

Naše doporučení je například kosmetika v koupelně. Jako první bod, můžete vyhodit vše, co máte prošlé. Ani kosmetiku byste neměli používat prošlou. Chcete přece o sebe pečovat a cítit se dobře.

06

Naplánujte si odměnu

Výborné kafe s dortem? Knížka nebo jen čas pro sebe. Cokoliv na co se budete těšit a udělá vám dobře.

Chcete si vyzkoušet třídění v praxi a naučit se základy? Mít plán a jasně specifikované kroky? Co třeba začít v Pracovně a u vašich dokumentů? Najít správný dokument ve správnou dobu nebo účtenku na reklamaci. Naučím vás systém v našem online kurzu   Uspořádaná pracovna. 

5 oblastí pro snadné třídění

A nakonec máme pro vás tip. Pokud nevíte, kde začít, tak jsme pro vás připravily 5 oblastí, kde je určitě šance něco bezbolestně vytřídit. Na každý den si zvolte jednu oblast a darujete, swapujte alespoň jednu věc.

Staré kuchyňské pomůcky

Když jsou nefunkční, padá na ně prach.
Použili jste je za poslední dva roky? Pokud ne, je načase je posunout dál.
Co třeba máselník, pekárna na chleba, kde jste ještě nepekla za poslední 3 roky, co ji máte. Hromada umělých misek, kde nejsou víčka.

Oblečení, které vám nesedí nebo nesluší

Pokud jste nějaké oblečení na sobě neměli celý rok, pravděpodobně si ho neoblečete dalších 12 měsíců. Oblečení nosíte proto, abyste se v něm cítili dobře. Takže všechno, z čeho nemáte dobrý pocit, dejte pryč. Darujte ho kamarádkám, sestře. Swapujte anebo dejte do kontejneru například Kloktech nebo Armada spasy.

Staré poznámky ze studií a suvenýry

Budete se někdy vracet do školy a znovu studovat. Co například staré učebnice, které už ani antikvariát nechce? K čemu vám jsou staré poznámkové bloky, když už se do nich nikdy nepodíváte?
To samé můžete použít i u starých vstupenek, katalogů a brožur.

Nechte si jen pár kousků, které pro vás hodně znamenají a ty dejte do krabice. Ostatní z recyklujte. A používejte jen jednu krabici. Jeden dovnitř, jeden ven.

Staré telefony a nabíječky

Nevíte, k čemu nabíječka patří? Starý telefon už nefunguje a vy ho stále máte doma? Co kdyby náhodou? Pokud budete potřebovat telefon, tak si stejně koupíte nový. Nedělejte, že je uskladníte do krabice, která se bude plnit a plnit a vy stejně nebudete vědět co v ní máte. Vše odneste do kontejneru.

Mix lego stavebnice

Dětské hračky, ze kterých děti vyrostly

Čím více hraček děti mají, tím jejich pozornost se tříští. Nechte jim hračky, které jsou adekvátní jejich věku. Toto třídění u malých dětí doporučujeme dělat minimálně každý půl rok. A jak na to, si můžete přečíst v našem článku.

Umět třídit a zbavovat se věcí je dovednost. Nenaučíte se ji hned. Musíte ji pravidelně provádět, aby se stala vašim návykem. My domácích návyků máme hodně a fungují u nás. Pokud vás zajímá, mrkněte sem.

Přeji vám hodně štěstí a nebojte se toho.

Erika

Chcete se pustit do organizace a potřebujete poradit?