Jak na cestování s dětmi? Řeknu vám, že toto není vždy úplný med, ale s trochou cviku a trpělivosti se s tím dá celkem solidně poprat. Cestování s dětmi se ale dá rozhodně považovat za celkem obtížnou disciplínu, ale je obohacující.
Kdo mě již delší dobu sledujete třeba na sociálních sítích, tak víte, že my cestujeme hlavně dobrodružně. Letos jsme procestovali 3 neděle po Vietnamu. Sedmkrát jsme měnili ubytování a těch dopravních prostředků. Každému to něco dá a zkuste třeba někdy i to moře trochu proložit.
Když jsem přemýšlela o tom, co by v tomto článku mělo všechno zaznít, tak mi došlo, jak je každé z mých dětí v cestování úplně jiné. Ráda zde proto s vámi nasdílím svoje tipy, co funguje nám.
Nepodceňte přípravu
Ať už si to chcete přiznat nebo ne, tak v tomto případě stoprocentně platí, že štěstí přeje připraveným. Čím jsem starší, tím se snažím balit méně věcí. Nebaví mě totiž dlouho balit a dlouho pak vybalovat. Stejně použijeme 60% věcí. Proto myslete i na tento aspekt. Trochu jiné to je, pokud máte malé děti. Tak se občas vyplatí toho zabalit více, ale všeho s mírou. Vaším limitem se může stát velikost vašeho auta, limit zavazadel v letadle či v autobuse nebo počet zavazadel, které jste schopna sebou táhnout do vlaku. A taky manžel, který to bude muset všechno odtahat a nabalit do auta.
Jídlo, jídlo, jídlo (…a pití)
Ať už použijete jakýkoliv dopravní prostředek tak vždycky platí, že je potřeba sebou mít svačinu. Tento bod rozhodně nepodceňte! Pokud budou vaše děti hladové, tak si buďte jistá, že vám to cestu určitě znepříjemní.
Svačinky můžete pojmout různě. My nejčastěji jedeme v krabičkách se zeleninou, ovocem a samozřejmě doma připravenýma bagetkami, zejména při cestách autem. Starší děti by ocenily třeba i řízky, ale mě na smažení moc neužije – o to víc před cestou. Pokud vám to ale problém nedělá, tak jděte do toho nebo poproste babičku a ona může napéct. Tak to dělám já 🙂
Ke zdravým svačinkám mám připravené vždy i další věci na „horší časy“. Mám tím na mysli třeba tyčinky, brambůrky nebo nějakou sladkost, které přichází na řadu, když je nejhůř, a které jsou dětem vzácné.
Baťůžky
Doporučuji od malička děti zvykat na to, že mají svůj batůžek. Musí si ho hlídat, mají v něm své věci a připadají si důležití. Výběr zavazadla pro malého cestovatele necháme na vás. Nenakupujte ve spěchu, ale pořádně si rozmyslete jak bude batůžek využitý. Při výběru berte v potaz, kromě roztomilosti, i velikost dítěte, váhu batůžku, ale i jeho velikost. Vejde se vám třeba aspoň oblíbený plyšový mazlíček nebo polštářek?
Co by nemělo v batůžku chybět? Pláštěnka, svačina, pití a nějaká hračka.
Audio na cestu
Pokud vás po cestě provází nevolnosti a nehodláte riskovat nehodu způsobenou koukáním na pohádky na tabletu, tak doporučujeme poslech audioknih. V autě po cestě tak může poslouchat celá rodina.
Pro děti od přibližně 8-9 let doporučujeme z vlastní zkušenosti např. českou pohádku Prašina kterou čte úžasný Matouš Ruml. A když už jsme u něj, tak tento herec namluvil i sérii audioknih Hraničářův učeň a to je taky bomba.
Pro menší děti máme Boj o ostrov nebo Správnou pětku. Ale výběr je veliký.
Hry a zábava
Často je dětem při cestování špatně a pokud tedy můžete, zkuste cestovat na noc. Je to pohodlnější a většinu cesty prospí. A pokud ne, tak slovní fotbal to jistí. Využít ale můžete také cestovní varianty známých her jako je Člověče nezlob se, Dáma, Šachy, vejíře s hádankama nebo pohádkama a svoji cestovní variantu má také hra Lodě (neboli Námořní bitva). Hračky ale bereme vždy sebou pro zábavu zejména v cíli.
Deskové hry
Máme moc rádi deskové hry, ale moc mě nebaví tahat sebou ty ohromné krabice a tak jsme našli kompromis.
Pokud je nějaká desková hra fakt oblíbená, ale je to velká krabice. Udělejte kompromis a vezměte doopravdy jen jednu. My k ní bereme vždy ještě hry od Lucky Ernestové. Je to soubor 4 her s přivázaným pytlíčkem, kam umístíte figurky a kostky. Ač sebou berete vlastně 4 hry (nemluvě o tom, že můžete samotné kostky využít na samostatnou hru), tak vám to zabere prostor větší knihy. Váha ale samozřejmě knize neodpovídá, což je další bonus.
Pokud by vám 4 hry nestačily, stačí ještě do Zvířátkových her vložit třeba desku na Člověče nezlob se nebo Z pohádky do pohádky a ihned se vám nabídka her zvětší a to bez ohromných krabic.
Karty
Jsou lehké, dají se hrát ve dvou, ale i klidně v pěti a jsou hodně skladné. Ostatní je umí a je to tedy super zábava. Dříve ještě nebyly takovéto skvělé držáčky na karty, jako dnes (nebo jsme o nich nevěděli). Jsou perfektní koupíte je kdekoliv a již od dvou let to může dítko zkoušet samo a funguje to!
Držáček se přitom dá koupit jak samostatně, tak v setu s dětskýma kartama. Výhodou je samozřejmě hlavně rozmanitost a prostorová úspornost.
Pro menší děti samozřejmě funguje dobře i pexeso. Na dovolenou není špatné mít připravené nějaké s novými obrázky, které se vašim dětem bude líbit.
Pro umělce
Můj mladší syn hrozně rád kreslí a tak vždy sebou beru tužky, papíry, pastelky a podobně. Někdy je to chaos, používám různé pytlíky, ale není to ono. Nedávno jsem našla kufřík, do kterého si můžete vše důležité uložit. Výhodou je, že bude vše na jednom místě a prcek bude samostatný. Navíc se vám pastelky a fixy nebudou zbytečně toulat všude možně po zavazadlech. Malý cestovatel tak dostane i pěkně zodpovědnou funkci – uhlídat svůj umělecký kufřík.
K vodě
Pokud vás čeká dovolená u vody a vaše děti jsou ještě do věku 5let, tak doporučujeme nezapomenout na hračky k vodě.
U nás to byly vždy, kromě různých druhů míčů, také podobné sady, které využijete do vody, na písek, ale třeba i do vany. Maminky znají, tak hlavně nezapomenout.
Pro malé plaváčky nezapomeňte na pomůcky na plavání, které jste zvyklí používat. Nejde přitom jen o kruh a rukávky, ale třeba i různé vestičky, pásky nebo pěnové žížaly do vody.
Když opustíme sektor hraček, tak nezapomeňte na deku. Ideální je, když je lehká, má nepromokavou spodní vrstvu a dá se snadno poskládat do malého balíčku.
Pro sportovce
Opravdu nikdy na žádné z našich cest nechybí balón. Vždycky bereme fotbalový a často k němu ještě přibalujeme balón do vody (menší, do ruky), který využijeme v bazénu, v moři, v rybníce nebo i na parkovišti při pauze. Poslední dobou u nás dost jede frisbee. Je skladné a je to zábava. Další příjemnou kratochvílí může být badminton, tak zvažte, jestli ho také nechcete přibalit.
Závěrem
Co tím chceme říct? Snažte se dovolenou užít na maximum a omezit stres tím, že se dobře připravíte. Poznáte velmi brzy, co na vaše děti platí. Co je potřeba vzít příště. Vždy je fajn se z každé cesty poučit a příště ji zase zdokonalit.
Berte prosím naše tipy jako inspiraci, kterou vy s vaším prckem můžete posunout zase úplně jinam. Rozhodně ale budeme moc rády, když nám napíšete, jak se vám článek líbil a jaké jsou vaše tipy na cestování.
O tom, co všechno sebou na dovolenou zabalit a jak vlastně na to, se dočtete na našem blogu v článku CESTUJTE S USPOŘÁDANÝM KUFREM. Tak to nezapomeňte před dovolenou vše nastudovat.
Přejeme šťastnou cestu!