5 tipů jak si usnadnit dobu mimořádných prázdnin

Organizace domova, organizace času, nastavení denního řádu a rutiny, jak se učit s dětmi, audio kníhy a podcasty
[:cs]

Zdravíme vás a přejeme všem hlavně zdraví v této nelehké době.

Jste na křižovatce a nevíte, jakou cestou se vydat? Je to velmi náročné období pro všechny. Máme víc jak týden karantény za sebou a možná i několik dalších týdnů před sebou. Máte již nastavený nějaký systém fungování? Nebo ještě tápete a uvítáte tipy, jak si usnadnit dobu mimořádných „prázdnin“? Vítejte u nového blogového článku Uspořádaného domova.

Víme, že se nedá udělat univerzální návod pro všechny, protože každá rodina funguje jinak a má jiné potřeby. Ale rády bychom se s vámi podělily o konkrétní věci, které v našich rodinách velmi dobře fungují a mohly by inspirovat i vás.

1. Denní rutina a zodpovědnosti

denní rutina, domácí škola, učíme se, organizace času, tipy co dělat o mimořádných prázdninách
Denní rozvrh

Pro udržení domácí pohody nám nejlépe funguje nastavení denní i večerní rutiny. Máme stanovená jasná pravidla a mantinely. U nás v rodině máme popsané vše od ranního vstávání až po večerní usínání. A proč si myslíme, že je to důležité? My ženy máme nastavený systém skoro všude. Dětem ho dosud ve větší míře stanovovala škola. Najednou, mají bezvládí a neví, kudy kam. Od toho jsme tu my všichni, abychom jim podali pomocnou ruku a našli cestu, která bude vyhovovat jim i nám.

Denní rozvrh jsme dělali, celá rodina, společně a proto je pro nás snadnější tato pravidla dodržovat.

Jak nastavit denní rutinu a zodpovědnosti:

  • Sejděte se celá rodina.
  • Naplánujte den po hodinách dle potřeb každého člena (na fotce vidíte inspiraci, ze které můžete vycházet).
  • Nastavte jasná pravidla pro používání elektronických zařízení (tablet, telefon, televize). Nám se u dětí osvědčilo používat technologie pouze ráno před snídaní.
  • Rozdělte si také jednotlivé zodpovědnosti všech členů rodiny. Sepište si seznam a odškrtávejte si jejich splnění. U nás je to např. snídaně pro bráchu, vynášení koše, úklid myčky nebo vysávání. Pokud máte domácího mazlíčka, rozdělte péči i o něj.
  • Najděte si v rozvrhu čas jen pro sebe (to samé platí i pro manžela). Může to být i pár minut, ale budou jen vaše! Já ho mám např. večer, kdy si manžel hraje s dětmi a já se jdu projít na čerstvý vzduch.
  • Večerní rutiny máme také nastavené. Vždy než jdou děti spát, uklidí si své hračky do pokoje, vědí, co kam patří, protože každá hračka má své místo, a proto je jejich úklid velmi rychlý. Zabere jim max. 10 minut.
  • Mou večerní rutinou je úklid kuchyně. Nikdy nejdu spát, pokud nemám kuchyň uklizenou. Někdy se doopravdy musím přemáhat! Jsem unavená, chce se mi spát, ale přesto to udělám. Vše mi zabere zlomek času. Max. 10-15 minut. Co jde, dám do myčky a zapnu, zbytek umyji a uklidím na jasně stanovená místa. O to veselejší je ranní vstávání do čisté kuchyně a snídaně je připravena mnohem rychleji.

2. Vzdělávání

audio knihy v tipech, jak zpestřit mimořádné prázdniny, učení, cizý jazyk, tipy co dělat o mimořádných prázdninách, aktivity pro děti
Audio knihy pro děti

Audio knihy a podcasty

Přemýšleli jste, jaké další mimořádné zábavy můžete nastavit sobě i dětem? Pokud ano, teď je ta správná doba. Všimla jsem si, že hodně rodin v mém okolí má zapnutou televizi celý den. Co kdybyste místo této kulisy začali s novou rutinou?

U nás rádi posloucháme audio knihy nebo podcasty. Televizi zapínáme minimálně. Preferujeme spíše čtení nebo poslech. Milujeme knihy a vydržíme u nich do pozdních nočních hodin. Znáte to, jak je těžké odtrhnout se od dobré knížky?
Z českých autorů neuděláte nikdy chybu s nakladatelstvím Host. Moji milovanou autorkou je Petra Soukupová. Velmi ráda mám také Jiřího Hájička, Alenu Mornštajnovou nebo Markétu Lukáškovou.

Také často poslouchám podcasty při vaření nebo uklízení. Pustím si je do sluchátek, vaření i úklid mi příjemně utíká a dokonce se ještě dozvím spoustu nových informací. S manželem pak máme témata, o kterých si můžeme povídat. V tuto chvíli, kdy je člověk sociálně izolován, a zároveň žije 12 let v manželství, to určitě uvítá.

Děti to mají podobně nastavené. Vidí to u nás, a tak chtějí dělat, to co my. Hodně cestujeme v autě a zvykli jsme si stále něco poslouchat. Od písniček, pohádek až po čtené knížky, které trvají třeba i 12 hodin. Nyní je aktivně využíváme i doma. Repertoár měníme, ale také se k oblíbeným věcem vracíme. A jsme fascinováni, jak jsou děti vnímavé a využívají získané informace z poslechů ve svých hrách. Doporučujeme například audio knihu Správná pětka (několik dílů), Zlatý kompas, Robinson Crusoe nebo audio knihy od Jaroslava Foglara.

Pokud byste chtěli zvýšit míru vzdělávání, můžete poslouchat audio knihy nebo podcasty i v cizím jazyce. Začněte polehounku, a když to děti nebo vás bude bavit, můžete úroveň zvyšovat. Výběr anglicky mluvících podcastů pro děti je veliký. Předpokládám, že i v jiných jazycích najdete také mnoho možností. Doporučuji audiable od Amazonu.

Krátké shrnutí:

  • Vyměňte televizní kulisu za audio knihy nebo podcasty
  • Maminky vezměte si sluchátka a poslouchejte pozitivní, inspirativní podcasty při vaření či uklizení
  • Zkuste poslouchat i cizojazyčná audia

Přikládáme pár užitečných odkazů

Domácí učení

učíme se doma, online učení, organizace času, systém dne, děti se učí, aktivity s dětmi, tipy co dělat o mimořádných prázdninách
Online výuka výtvarné výchovy

Většině dospělých se lépe pracuje ráno a jsou i více kreativní. To samé platí pro děti. Pro moje kluky určitě. Proto se snažíme školu stihnout co nejdříve ráno. Někdy svítí sluníčko a nechce se nám, ale vidina pozdější hry a procházky venku nám to učení usnadní.

Dopoledne máme vyhrazené dvě hodiny na učení. Jedeme většinou podle zadaných úkolů ze školy, které dostáváme každý den. Domácí učení prokládáme svačinkami a někdy i proběhnutím. Jedna kamarádka používá i zvoneček a děti to moc baví. Pokud dostanete úkoly na týden dopředu, doporučujeme rozplánovat učivo po dnech a sepsat rozvrh hodin. Tak budou mít děti přehled o tom, co je konkrétní den čeká, a mohou se na to připravit.

V případě, že máme více úkolů, učíme se i odpoledne. Mezitím stihneme oběd a alespoň 30 minutovou procházku na čerstvém vzduchu. Děti jsou pak více efektivní. Pokud nemůžete ven, zkuste alespoň načerpat čerstvý vzduch na balkóně. I tam se dá vymyslet zábava pro děti.

trávení volného času, procházka, příroda, organizace dne, mimořádné prázdniny, řeka, tipy co dělat o mimořádných prázdninách, aktivity s dětmi
Procházka na čerstvém vzduchu

Pokud máte více dětí, může to být oříšek. Já mám prvňáčka a druhého syna ve školkovém věku. Co u nás funguje, to je příprava her či aktivit i pro menšího syna, aby se zabavil po dobu, kdy se učím s prvňáčkem. Nemusí to být nic složitého. Malování, skládání kostek, samolepky, otevírací knížka. Cokoliv nabídněte, k čemu vás nebude potřebovat a co ho bude bavit. Pokud máte online učení, rozdělte svou pozornost mezi obě děti. V době, kdy probíhá online výuka, si s mladším synem hrajeme, vaříme, uklízíme a povídáme si při tom.

Pokud máte děti školáky, doporučuji zadat úkoly a věnovat se individuálně dle potřeby.

Naše doporučení:

  • Rozplánujte učení pro děti po dnech (pokud nemáte již od učitele), aby věděly, co je ten den konkrétně čeká.
  • Snažte se co nejvíce učení stihnout v dopoledních hodinách.
  • Prokládejte domácí učení svačinami, hraním, pobytem venku, i ve škole mají děti přestávky.
  • Zkuste najít program i pro sourozence, kterému se zrovna v té době nevěnujete.

3. Nákupy a vaření

tipy na vaření, zelenina, jak zorganizovat domácnost, jídelníček, tipy co dělat o mimořádných prázdninách

Jak to vše zvládnout a ještě vařit něco dobrého a zdravého?

Já vařím hodně zeleninové polévky a omáčky. U polévek je výhodou, že jsou rychlé na přípravu a že můžete použít jakoukoliv zeleninu, co máte doma. Naše oblíbené jsou špenátová, dýňová, brokolicová, kuřecí vývar, cizrnová s mrkví, z červené čočky. Jsou syté, obsahují hodně zeleniny a můžete je mít jak k obědu, tak i k večeři.
Omáčky trvají na přípravu déle, ale máme je vždy minimálně na dva dny. Našimi favority jsou – kuře na paprice, rajská omáčka s masovými kuličkami (hodně rychlá verze a moc chutná), boloňské špagety (dělám se zeleninou, co najdu doma, včetně červené řepy), vepřové či hovězí maso na houbách s rýží.

Při sestavování jídelníčků mně také pomáhá seznam asi 30 oblíbených jídel a podle nich poté sestavujeme náš jídelní plán na týden. Vyberu jich 6 a sedmé jídlo plánuji úplně nové, které jsme ještě neochutnali.

V současné době při veškerém vytížení se nestresuji tím, že máme jedno jídlo i tři dny. Pokud dětem i manželovi chutná a nevadí jim to, jsem ráda. Určitě doporučuji vařit tak, abyste si zbytečně nepřidělávali starosti a stres. Být rychlá a efektivní, to je to, oč tu běží.

Máme pro vás i další tipy

  • Připravte si s dětmi týdenní jídelníček i včetně svačin na jednotlivé dny.
  • Sdílejte jídelníček s kamarádkami a inspirujte se navzájem.
  • Na základě jídelníčku udělejte velký týdenní nákup nebo ho objednejte online.
  • Využívejte kapacity mrazáku. Můžete do něj dát pečivo, navařené jídlo i napečený dezert ke kávě.
  • Zapojujte děti do vaření (mohou si hrát na Masterchef junior), je to pro ně skvělá zábava.

4. Aktivity pro děti doma i venku

Tipy na aktivity s dětmi venku, organizace volného času, procházka, mimořádné prázdniny, tipy co dělat o mimořádných prázdninách
Domácí výroba

Celý život jsem si myslela, že nejsem kreativní. Ale časem jsem zjistila, že je to hlavně o odvaze zkusit něco nového. Mně osobně inspiruje příroda, děti a ostatní kreativci. Pokud to jde, tak se snažím, aby si děti aktivity vymyslely samy. Baví je to a vydrží u tvoření déle, než když jim to vymyslíte vy. Já jim většinou pomáhám pouze s přípravou. Pokud nemají nápad, tak s něčím přijdu já, ale společně naše nápady dáme dohromady, promyslíme. Nesnažím se o žádné složitosti. To vás stresuje, děti nebaví čekat a nálada je pryč.

Důležité je mít základní pomůcky doma, aby následné tvoření mohlo začít rychle a nebyli jste ničím omezeni. Proto máme doma: barvy, štětce, papíry, my hodně používáme i tavnou pistoli a lepidlo, nůžky a různé ozdoby. Chodíme často do přírody a vždy si přineseme různé drobnosti jako šišky, lístečky, klacíky. Přírodní materiál skladujeme na speciálním místě doma tomu určeném. Děti vědí, kde co najdou, a vezmou si již sami to, s čím si chtějí hrát nebo tvořit.

Tipy pro venkovní aktivity

  • Vezměte kola, koloběžky, brusle, bude je to více bavit.
  • Připravte si alespoň dvě aktivity, které byste venku mohli společně dělat. Zavzpomínejte na své dětství a naučte děti hry, které vás bavily (my hrajeme hru na schovávanou, na babu nebo čáp ztratil čepičku).
  • Snažte se využít, co vám příroda nabízí (např. foto v článku).
  • Pokud jste v lese, mohou děti postavit různá obydlí pro zvířátka nebo si udělat bunkr z větví.
  • Zahrajte si šipkovanou nebo udělejte stezku odvahy (u menších dětí stačí pouze krátká cesta s čelovkou, kde na konci na ně budete čekat).

Tipy na doma

  • Udělejte domácí bojovku nebo hrajte na schovávanou (neuvěříte, jak jsou děti vynalézavé).
  • Vytvořte super velký bunkr, do kterého se vejde celá rodina a v němž si můžete třeba pak i přečíst pohádku na dobrou noc.
  • S dětmi hodně čtěte a povídejte si, co se jim líbilo, co ne, proč…
  • Zaveďte pravidelné hrací večery (můžete hrát deskové hry, karty, vystřídejte všechny, co máte doma).
  • Tancujte doma (udělejte si pravidelné disco večery, kdy se zapojí celá rodina).
  • Pokud chcete dělat kreativní či výtvarné výrobky, můžete se inspirovat na https://cz.pinterest.com/
  • Inspiraci také můžete najít na https://www.facebook.com/kamsdetmi/

velikonoční výzdoba, tvoření s dětmi, zajíčci, volné odpoledne, prázdniny, tipy co dělat o mimořádných prázdninách

5. Tipy pro dospělé

  • Nesledujte nepřetržitě zprávy o koronaviru (doporučujeme jednou denně).
  • Dělejte si radost v průběhu dne (dobrým jídlem, sladkostí, cvičením, tančením, zpíváním, chtěli jste se věnovat malování? Malujte :))
  • Setkávejte se s přáteli přes videohovory, můžete si dát kávičku nebo vínko a popovídejte si na dálku.
  • Sledujte online divadla, rozhovory nebo koncerty.
  • Pusťte se do věcí, na které nemáte při pracovním vytížení čas (přeberte fotky, udělejte fotoalba dětí, pusťte se do jarního úklidu…).

Závěrem

Moc na vás myslíme a určitě to všechno dobře dopadne. Věříme, že vás článek inspiroval. I kdyby to byla jen jedna jediná věc, stálo to za to. Budeme moc rády, když ji s námi budete sdílet nebo inspirovat ostatní.

A co pro vás můžeme udělat my?

uspořádaný domov, jarní úklid, pohoda, někdo dělá za mne, složení ručníků, Marie Kondo, tipy co dělat o mimořádných prázdninách

Pokud jedním z vašich bodů byl jarní úklid, neváhejte nás kontaktovat na info@usporadanydomov nebo se podívejte na aktuální nabídku kurzů a služeb.

Na jaře 2021 pořádáme kurz Jarní průvan v šatníku a třeba by vás namotivoval na větší změnu šatníku a uspořádání vašeho oblečení. Ve dvou se to lépe táhne.

A pokud chcete více individuální spolupráci. Jednou z našich nabízených služeb je virtuální organizace, ve které vám pomůžeme zorganizovat jakékoliv místo ve vašem domově. Vše probíhá online. Stačí, když nám zašlete fotky prostoru, který chcete zorganizovat a vyplněný formulář.

Držte se

Erika

[:en]

Zdravíme vás a přejeme všem hlavně zdraví v této nelehké době.

Jste na křižovatce a nevíte, jakou cestou se vydat? Je to velmi náročné období pro všechny. Máme víc jak týden karantény za sebou a možná i několik dalších týdnů před sebou. Máte již nastavený nějaký systém fungování? Nebo ještě tápete a uvítáte tipy, jak si usnadnit dobu mimořádných „prázdnin“? Vítejte u nového blogového článku Uspořádaného domova.

Víme, že se nedá udělat univerzální návod pro všechny, protože každá rodina funguje jinak a má jiné potřeby. Ale rády bychom se s vámi podělily o konkrétní věci, které v našich rodinách velmi dobře fungují a mohly by inspirovat i vás.

1. Denní rutina a zodpovědnosti

denní rutina, domácí škola, učíme se, organizace času, tipy co dělat o mimořádných prázdninách
Denní rozvrh

Pro udržení domácí pohody nám nejlépe funguje nastavení denní i večerní rutiny. Máme stanovená jasná pravidla a mantinely. U nás v rodině máme popsané vše od ranního vstávání až po večerní usínání. A proč si myslíme, že je to důležité? My ženy máme nastavený systém skoro všude. Dětem ho dosud ve větší míře stanovovala škola. Najednou, mají bezvládí a neví, kudy kam. Od toho jsme tu my všichni, abychom jim podali pomocnou ruku a našli cestu, která bude vyhovovat jim i nám.

Denní rozvrh jsme dělali, celá rodina, společně a proto je pro nás snadnější tato pravidla dodržovat.

Jak nastavit denní rutinu a zodpovědnosti:

  • Sejděte se celá rodina.
  • Naplánujte den po hodinách dle potřeb každého člena (na fotce vidíte inspiraci, ze které můžete vycházet).
  • Nastavte jasná pravidla pro používání elektronických zařízení (tablet, telefon, televize). Nám se u dětí osvědčilo používat technologie pouze ráno před snídaní.
  • Rozdělte si také jednotlivé zodpovědnosti všech členů rodiny. Sepište si seznam a odškrtávejte si jejich splnění. U nás je to např. snídaně pro bráchu, vynášení koše, úklid myčky nebo vysávání. Pokud máte domácího mazlíčka, rozdělte péči i o něj.
  • Najděte si v rozvrhu čas jen pro sebe (to samé platí i pro manžela). Může to být i pár minut, ale budou jen vaše! Já ho mám např. večer, kdy si manžel hraje s dětmi a já se jdu projít na čerstvý vzduch.
  • Večerní rutiny máme také nastavené. Vždy než jdou děti spát, uklidí si své hračky do pokoje, vědí, co kam patří, protože každá hračka má své místo, a proto je jejich úklid velmi rychlý. Zabere jim max. 10 minut.
  • Mou večerní rutinou je úklid kuchyně. Nikdy nejdu spát, pokud nemám kuchyň uklizenou. Někdy se doopravdy musím přemáhat! Jsem unavená, chce se mi spát, ale přesto to udělám. Vše mi zabere zlomek času. Max. 10-15 minut. Co jde, dám do myčky a zapnu, zbytek umyji a uklidím na jasně stanovená místa. O to veselejší je ranní vstávání do čisté kuchyně a snídaně je připravena mnohem rychleji.

2. Vzdělávání

audio knihy v tipech, jak zpestřit mimořádné prázdniny, učení, cizý jazyk, tipy co dělat o mimořádných prázdninách, aktivity pro děti
Audio knihy pro děti

Audio knihy a podcasty

Přemýšleli jste, jaké další mimořádné zábavy můžete nastavit sobě i dětem? Pokud ano, teď je ta správná doba. Všimla jsem si, že hodně rodin v mém okolí má zapnutou televizi celý den. Co kdybyste místo této kulisy začali s novou rutinou?

U nás rádi posloucháme audio knihy nebo podcasty. Televizi zapínáme minimálně. Preferujeme spíše čtení nebo poslech. Milujeme knihy a vydržíme u nich do pozdních nočních hodin. Znáte to, jak je těžké odtrhnout se od dobré knížky?
Z českých autorů neuděláte nikdy chybu s nakladatelstvím Host. Moji milovanou autorkou je Petra Soukupová. Velmi ráda mám také Jiřího Hájička, Alenu Mornštajnovou nebo Markétu Lukáškovou.

Také často poslouchám podcasty při vaření nebo uklízení. Pustím si je do sluchátek, vaření i úklid mi příjemně utíká a dokonce se ještě dozvím spoustu nových informací. S manželem pak máme témata, o kterých si můžeme povídat. V tuto chvíli, kdy je člověk sociálně izolován, a zároveň žije 12 let v manželství, to určitě uvítá.

Děti to mají podobně nastavené. Vidí to u nás, a tak chtějí dělat, to co my. Hodně cestujeme v autě a zvykli jsme si stále něco poslouchat. Od písniček, pohádek až po čtené knížky, které trvají třeba i 12 hodin. Nyní je aktivně využíváme i doma. Repertoár měníme, ale také se k oblíbeným věcem vracíme. A jsme fascinováni, jak jsou děti vnímavé a využívají získané informace z poslechů ve svých hrách. Doporučujeme například audio knihu Správná pětka (několik dílů), Zlatý kompas, Robinson Crusoe nebo audio knihy od Jaroslava Foglara.

Pokud byste chtěli zvýšit míru vzdělávání, můžete poslouchat audio knihy nebo podcasty i v cizím jazyce. Začněte polehounku, a když to děti nebo vás bude bavit, můžete úroveň zvyšovat. Výběr anglicky mluvících podcastů pro děti je veliký. Předpokládám, že i v jiných jazycích najdete také mnoho možností. Doporučuji audiable od Amazonu.

Krátké shrnutí:

  • Vyměňte televizní kulisu za audio knihy nebo podcasty
  • Maminky vezměte si sluchátka a poslouchejte pozitivní, inspirativní podcasty při vaření či uklizení
  • Zkuste poslouchat i cizojazyčná audia

Přikládáme pár užitečných odkazů

Domácí učení

učíme se doma, online učení, organizace času, systém dne, děti se učí, aktivity s dětmi, tipy co dělat o mimořádných prázdninách
Online výuka výtvarné výchovy

Většině dospělých se lépe pracuje ráno a jsou i více kreativní. To samé platí pro děti. Pro moje kluky určitě. Proto se snažíme školu stihnout co nejdříve ráno. Někdy svítí sluníčko a nechce se nám, ale vidina pozdější hry a procházky venku nám to učení usnadní.

Dopoledne máme vyhrazené dvě hodiny na učení. Jedeme většinou podle zadaných úkolů ze školy, které dostáváme každý den. Domácí učení prokládáme svačinkami a někdy i proběhnutím. Jedna kamarádka používá i zvoneček a děti to moc baví. Pokud dostanete úkoly na týden dopředu, doporučujeme rozplánovat učivo po dnech a sepsat rozvrh hodin. Tak budou mít děti přehled o tom, co je konkrétní den čeká, a mohou se na to připravit.

V případě, že máme více úkolů, učíme se i odpoledne. Mezitím stihneme oběd a alespoň 30 minutovou procházku na čerstvém vzduchu. Děti jsou pak více efektivní. Pokud nemůžete ven, zkuste alespoň načerpat čerstvý vzduch na balkóně. I tam se dá vymyslet zábava pro děti.

trávení volného času, procházka, příroda, organizace dne, mimořádné prázdniny, řeka, tipy co dělat o mimořádných prázdninách, aktivity s dětmi
Procházka na čerstvém vzduchu

Pokud máte více dětí, může to být oříšek. Já mám prvňáčka a druhého syna ve školkovém věku. Co u nás funguje, to je příprava her či aktivit i pro menšího syna, aby se zabavil po dobu, kdy se učím s prvňáčkem. Nemusí to být nic složitého. Malování, skládání kostek, samolepky, otevírací knížka. Cokoliv nabídněte, k čemu vás nebude potřebovat a co ho bude bavit. Pokud máte online učení, rozdělte svou pozornost mezi obě děti. V době, kdy probíhá online výuka, si s mladším synem hrajeme, vaříme, uklízíme a povídáme si při tom.

Pokud máte děti školáky, doporučuji zadat úkoly a věnovat se individuálně dle potřeby.

Naše doporučení:

  • Rozplánujte učení pro děti po dnech (pokud nemáte již od učitele), aby věděly, co je ten den konkrétně čeká.
  • Snažte se co nejvíce učení stihnout v dopoledních hodinách.
  • Prokládejte domácí učení svačinami, hraním, pobytem venku, i ve škole mají děti přestávky.
  • Zkuste najít program i pro sourozence, kterému se zrovna v té době nevěnujete.

3. Nákupy a vaření

tipy na vaření, zelenina, jak zorganizovat domácnost, jídelníček, tipy co dělat o mimořádných prázdninách

Jak to vše zvládnout a ještě vařit něco dobrého a zdravého?

Já vařím hodně zeleninové polévky a omáčky. U polévek je výhodou, že jsou rychlé na přípravu a že můžete použít jakoukoliv zeleninu, co máte doma. Naše oblíbené jsou špenátová, dýňová, brokolicová, kuřecí vývar, cizrnová s mrkví, z červené čočky. Jsou syté, obsahují hodně zeleniny a můžete je mít jak k obědu, tak i k večeři.
Omáčky trvají na přípravu déle, ale máme je vždy minimálně na dva dny. Našimi favority jsou – kuře na paprice, rajská omáčka s masovými kuličkami (hodně rychlá verze a moc chutná), boloňské špagety (dělám se zeleninou, co najdu doma, včetně červené řepy), vepřové či hovězí maso na houbách s rýží.

Při sestavování jídelníčků mně také pomáhá seznam asi 30 oblíbených jídel a podle nich poté sestavujeme náš jídelní plán na týden. Vyberu jich 6 a sedmé jídlo plánuji úplně nové, které jsme ještě neochutnali.

V současné době při veškerém vytížení se nestresuji tím, že máme jedno jídlo i tři dny. Pokud dětem i manželovi chutná a nevadí jim to, jsem ráda. Určitě doporučuji vařit tak, abyste si zbytečně nepřidělávali starosti a stres. Být rychlá a efektivní, to je to, oč tu běží.

Máme pro vás i další tipy

  • Připravte si s dětmi týdenní jídelníček i včetně svačin na jednotlivé dny.
  • Sdílejte jídelníček s kamarádkami a inspirujte se navzájem.
  • Na základě jídelníčku udělejte velký týdenní nákup nebo ho objednejte online.
  • Využívejte kapacity mrazáku. Můžete do něj dát pečivo, navařené jídlo i napečený dezert ke kávě.
  • Zapojujte děti do vaření (mohou si hrát na Masterchef junior), je to pro ně skvělá zábava.

4. Aktivity pro děti doma i venku

Tipy na aktivity s dětmi venku, organizace volného času, procházka, mimořádné prázdniny, tipy co dělat o mimořádných prázdninách
Domácí výroba

Celý život jsem si myslela, že nejsem kreativní. Ale časem jsem zjistila, že je to hlavně o odvaze zkusit něco nového. Mně osobně inspiruje příroda, děti a ostatní kreativci. Pokud to jde, tak se snažím, aby si děti aktivity vymyslely samy. Baví je to a vydrží u tvoření déle, než když jim to vymyslíte vy. Já jim většinou pomáhám pouze s přípravou. Pokud nemají nápad, tak s něčím přijdu já, ale společně naše nápady dáme dohromady, promyslíme. Nesnažím se o žádné složitosti. To vás stresuje, děti nebaví čekat a nálada je pryč.

Důležité je mít základní pomůcky doma, aby následné tvoření mohlo začít rychle a nebyli jste ničím omezeni. Proto máme doma: barvy, štětce, papíry, my hodně používáme i tavnou pistoli a lepidlo, nůžky a různé ozdoby. Chodíme často do přírody a vždy si přineseme různé drobnosti jako šišky, lístečky, klacíky. Přírodní materiál skladujeme na speciálním místě doma tomu určeném. Děti vědí, kde co najdou, a vezmou si již sami to, s čím si chtějí hrát nebo tvořit.

Tipy pro venkovní aktivity

  • Vezměte kola, koloběžky, brusle, bude je to více bavit.
  • Připravte si alespoň dvě aktivity, které byste venku mohli společně dělat. Zavzpomínejte na své dětství a naučte děti hry, které vás bavily (my hrajeme hru na schovávanou, na babu nebo čáp ztratil čepičku).
  • Snažte se využít, co vám příroda nabízí (např. foto v článku).
  • Pokud jste v lese, mohou děti postavit různá obydlí pro zvířátka nebo si udělat bunkr z větví.
  • Zahrajte si šipkovanou nebo udělejte stezku odvahy (u menších dětí stačí pouze krátká cesta s čelovkou, kde na konci na ně budete čekat).

Tipy na doma

  • Udělejte domácí bojovku nebo hrajte na schovávanou (neuvěříte, jak jsou děti vynalézavé).
  • Vytvořte super velký bunkr, do kterého se vejde celá rodina a v němž si můžete třeba pak i přečíst pohádku na dobrou noc.
  • S dětmi hodně čtěte a povídejte si, co se jim líbilo, co ne, proč…
  • Zaveďte pravidelné hrací večery (můžete hrát deskové hry, karty, vystřídejte všechny, co máte doma).
  • Tancujte doma (udělejte si pravidelné disco večery, kdy se zapojí celá rodina).
  • Pokud chcete dělat kreativní či výtvarné výrobky, můžete se inspirovat na https://cz.pinterest.com/
  • Inspiraci také můžete najít na https://www.facebook.com/kamsdetmi/

velikonoční výzdoba, tvoření s dětmi, zajíčci, volné odpoledne, prázdniny, tipy co dělat o mimořádných prázdninách

5. Tipy pro dospělé

  • Nesledujte nepřetržitě zprávy o koronaviru (doporučujeme jednou denně).
  • Dělejte si radost v průběhu dne (dobrým jídlem, sladkostí, cvičením, tančením, zpíváním, chtěli jste se věnovat malování? Malujte :))
  • Setkávejte se s přáteli přes videohovory, můžete si dát kávičku nebo vínko a popovídejte si na dálku.
  • Sledujte online divadla, rozhovory nebo koncerty.
  • Pusťte se do věcí, na které nemáte při pracovním vytížení čas (přeberte fotky, udělejte fotoalba dětí, pusťte se do jarního úklidu…).

Závěrem

Moc na vás myslíme a určitě to všechno dobře dopadne. Věříme, že vás článek inspiroval. I kdyby to byla jen jedna jediná věc, stálo to za to. Budeme moc rády, když ji s námi budete sdílet nebo inspirovat ostatní.

A co pro vás můžeme udělat my?

uspořádaný domov, jarní úklid, pohoda, někdo dělá za mne, složení ručníků, Marie Kondo, tipy co dělat o mimořádných prázdninách

Pokud jedním z vašich bodů byl jarní úklid, neváhejte nás kontaktovat na info@usporadanydomov.

Rády vám pomůžeme, poradíme. Jednou z našich nabízených služeb je právě virtuální organizace, ve které vám pomůžeme zorganizovat jakékoliv místo ve vašem domově. Vše probíhá online. Stačí, když nám zašlete fotky prostoru, který chcete zorganizovat a vyplněný formulář. Jdeme na to.

Erika

[:cz]

Zdravíme vás a přejeme všem hlavně zdraví v této nelehké době.

Jste na křižovatce a nevíte, jakou cestou se vydat? Je to velmi náročné období pro všechny. Máme víc jak týden karantény za sebou a možná i několik dalších týdnů před sebou. Máte již nastavený nějaký systém fungování? Nebo ještě tápete a uvítáte tipy, jak si usnadnit dobu mimořádných „prázdnin“? Vítejte u nového blogového článku Uspořádaného domova.

Víme, že se nedá udělat univerzální návod pro všechny, protože každá rodina funguje jinak a má jiné potřeby. Ale rády bychom se s vámi podělily o konkrétní věci, které v našich rodinách velmi dobře fungují a mohly by inspirovat i vás.

1. Denní rutina a zodpovědnosti

denní rutina, domácí škola, učíme se, organizace času, tipy co dělat o mimořádných prázdninách
Denní rozvrh

Pro udržení domácí pohody nám nejlépe funguje nastavení denní i večerní rutiny. Máme stanovená jasná pravidla a mantinely. U nás v rodině máme popsané vše od ranního vstávání až po večerní usínání. A proč si myslíme, že je to důležité? My ženy máme nastavený systém skoro všude. Dětem ho dosud ve větší míře stanovovala škola. Najednou, mají bezvládí a neví, kudy kam. Od toho jsme tu my všichni, abychom jim podali pomocnou ruku a našli cestu, která bude vyhovovat jim i nám.

Denní rozvrh jsme dělali, celá rodina, společně a proto je pro nás snadnější tato pravidla dodržovat.

Jak nastavit denní rutinu a zodpovědnosti:

  • Sejděte se celá rodina.
  • Naplánujte den po hodinách dle potřeb každého člena (na fotce vidíte inspiraci, ze které můžete vycházet).
  • Nastavte jasná pravidla pro používání elektronických zařízení (tablet, telefon, televize). Nám se u dětí osvědčilo používat technologie pouze ráno před snídaní.
  • Rozdělte si také jednotlivé zodpovědnosti všech členů rodiny. Sepište si seznam a odškrtávejte si jejich splnění. U nás je to např. snídaně pro bráchu, vynášení koše, úklid myčky nebo vysávání. Pokud máte domácího mazlíčka, rozdělte péči i o něj.
  • Najděte si v rozvrhu čas jen pro sebe (to samé platí i pro manžela). Může to být i pár minut, ale budou jen vaše! Já ho mám např. večer, kdy si manžel hraje s dětmi a já se jdu projít na čerstvý vzduch.
  • Večerní rutiny máme také nastavené. Vždy než jdou děti spát, uklidí si své hračky do pokoje, vědí, co kam patří, protože každá hračka má své místo, a proto je jejich úklid velmi rychlý. Zabere jim max. 10 minut.
  • Mou večerní rutinou je úklid kuchyně. Nikdy nejdu spát, pokud nemám kuchyň uklizenou. Někdy se doopravdy musím přemáhat! Jsem unavená, chce se mi spát, ale přesto to udělám. Vše mi zabere zlomek času. Max. 10-15 minut. Co jde, dám do myčky a zapnu, zbytek umyji a uklidím na jasně stanovená místa. O to veselejší je ranní vstávání do čisté kuchyně a snídaně je připravena mnohem rychleji.

2. Vzdělávání

audio knihy v tipech, jak zpestřit mimořádné prázdniny, učení, cizý jazyk, tipy co dělat o mimořádných prázdninách, aktivity pro děti
Audio knihy pro děti

Audio knihy a podcasty

Přemýšleli jste, jaké další mimořádné zábavy můžete nastavit sobě i dětem? Pokud ano, teď je ta správná doba. Všimla jsem si, že hodně rodin v mém okolí má zapnutou televizi celý den. Co kdybyste místo této kulisy začali s novou rutinou?

U nás rádi posloucháme audio knihy nebo podcasty. Televizi zapínáme minimálně. Preferujeme spíše čtení nebo poslech. Milujeme knihy a vydržíme u nich do pozdních nočních hodin. Znáte to, jak je těžké odtrhnout se od dobré knížky?
Z českých autorů neuděláte nikdy chybu s nakladatelstvím Host. Moji milovanou autorkou je Petra Soukupová. Velmi ráda mám také Jiřího Hájička, Alenu Mornštajnovou nebo Markétu Lukáškovou.

Také často poslouchám podcasty při vaření nebo uklízení. Pustím si je do sluchátek, vaření i úklid mi příjemně utíká a dokonce se ještě dozvím spoustu nových informací. S manželem pak máme témata, o kterých si můžeme povídat. V tuto chvíli, kdy je člověk sociálně izolován, a zároveň žije 12 let v manželství, to určitě uvítá.

Děti to mají podobně nastavené. Vidí to u nás, a tak chtějí dělat, to co my. Hodně cestujeme v autě a zvykli jsme si stále něco poslouchat. Od písniček, pohádek až po čtené knížky, které trvají třeba i 12 hodin. Nyní je aktivně využíváme i doma. Repertoár měníme, ale také se k oblíbeným věcem vracíme. A jsme fascinováni, jak jsou děti vnímavé a využívají získané informace z poslechů ve svých hrách. Doporučujeme například audio knihu Správná pětka (několik dílů), Zlatý kompas, Robinson Crusoe nebo audio knihy od Jaroslava Foglara.

Pokud byste chtěli zvýšit míru vzdělávání, můžete poslouchat audio knihy nebo podcasty i v cizím jazyce. Začněte polehounku, a když to děti nebo vás bude bavit, můžete úroveň zvyšovat. Výběr anglicky mluvících podcastů pro děti je veliký. Předpokládám, že i v jiných jazycích najdete také mnoho možností. Doporučuji audiable od Amazonu.

Krátké shrnutí:

  • Vyměňte televizní kulisu za audio knihy nebo podcasty
  • Maminky vezměte si sluchátka a poslouchejte pozitivní, inspirativní podcasty při vaření či uklizení
  • Zkuste poslouchat i cizojazyčná audia

Přikládáme pár užitečných odkazů

Domácí učení

učíme se doma, online učení, organizace času, systém dne, děti se učí, aktivity s dětmi, tipy co dělat o mimořádných prázdninách
Online výuka výtvarné výchovy

Většině dospělých se lépe pracuje ráno a jsou i více kreativní. To samé platí pro děti. Pro moje kluky určitě. Proto se snažíme školu stihnout co nejdříve ráno. Někdy svítí sluníčko a nechce se nám, ale vidina pozdější hry a procházky venku nám to učení usnadní.

Dopoledne máme vyhrazené dvě hodiny na učení. Jedeme většinou podle zadaných úkolů ze školy, které dostáváme každý den. Domácí učení prokládáme svačinkami a někdy i proběhnutím. Jedna kamarádka používá i zvoneček a děti to moc baví. Pokud dostanete úkoly na týden dopředu, doporučujeme rozplánovat učivo po dnech a sepsat rozvrh hodin. Tak budou mít děti přehled o tom, co je konkrétní den čeká, a mohou se na to připravit.

V případě, že máme více úkolů, učíme se i odpoledne. Mezitím stihneme oběd a alespoň 30 minutovou procházku na čerstvém vzduchu. Děti jsou pak více efektivní. Pokud nemůžete ven, zkuste alespoň načerpat čerstvý vzduch na balkóně. I tam se dá vymyslet zábava pro děti.

trávení volného času, procházka, příroda, organizace dne, mimořádné prázdniny, řeka, tipy co dělat o mimořádných prázdninách, aktivity s dětmi
Procházka na čerstvém vzduchu

Pokud máte více dětí, může to být oříšek. Já mám prvňáčka a druhého syna ve školkovém věku. Co u nás funguje, to je příprava her či aktivit i pro menšího syna, aby se zabavil po dobu, kdy se učím s prvňáčkem. Nemusí to být nic složitého. Malování, skládání kostek, samolepky, otevírací knížka. Cokoliv nabídněte, k čemu vás nebude potřebovat a co ho bude bavit. Pokud máte online učení, rozdělte svou pozornost mezi obě děti. V době, kdy probíhá online výuka, si s mladším synem hrajeme, vaříme, uklízíme a povídáme si při tom.

Pokud máte děti školáky, doporučuji zadat úkoly a věnovat se individuálně dle potřeby.

Naše doporučení:

  • Rozplánujte učení pro děti po dnech (pokud nemáte již od učitele), aby věděly, co je ten den konkrétně čeká.
  • Snažte se co nejvíce učení stihnout v dopoledních hodinách.
  • Prokládejte domácí učení svačinami, hraním, pobytem venku, i ve škole mají děti přestávky.
  • Zkuste najít program i pro sourozence, kterému se zrovna v té době nevěnujete.

3. Nákupy a vaření

tipy na vaření, zelenina, jak zorganizovat domácnost, jídelníček, tipy co dělat o mimořádných prázdninách

Jak to vše zvládnout a ještě vařit něco dobrého a zdravého?

Já vařím hodně zeleninové polévky a omáčky. U polévek je výhodou, že jsou rychlé na přípravu a že můžete použít jakoukoliv zeleninu, co máte doma. Naše oblíbené jsou špenátová, dýňová, brokolicová, kuřecí vývar, cizrnová s mrkví, z červené čočky. Jsou syté, obsahují hodně zeleniny a můžete je mít jak k obědu, tak i k večeři.
Omáčky trvají na přípravu déle, ale máme je vždy minimálně na dva dny. Našimi favority jsou – kuře na paprice, rajská omáčka s masovými kuličkami (hodně rychlá verze a moc chutná), boloňské špagety (dělám se zeleninou, co najdu doma, včetně červené řepy), vepřové či hovězí maso na houbách s rýží.

Při sestavování jídelníčků mně také pomáhá seznam asi 30 oblíbených jídel a podle nich poté sestavujeme náš jídelní plán na týden. Vyberu jich 6 a sedmé jídlo plánuji úplně nové, které jsme ještě neochutnali.

V současné době při veškerém vytížení se nestresuji tím, že máme jedno jídlo i tři dny. Pokud dětem i manželovi chutná a nevadí jim to, jsem ráda. Určitě doporučuji vařit tak, abyste si zbytečně nepřidělávali starosti a stres. Být rychlá a efektivní, to je to, oč tu běží.

Máme pro vás i další tipy

  • Připravte si s dětmi týdenní jídelníček i včetně svačin na jednotlivé dny.
  • Sdílejte jídelníček s kamarádkami a inspirujte se navzájem.
  • Na základě jídelníčku udělejte velký týdenní nákup nebo ho objednejte online.
  • Využívejte kapacity mrazáku. Můžete do něj dát pečivo, navařené jídlo i napečený dezert ke kávě.
  • Zapojujte děti do vaření (mohou si hrát na Masterchef junior), je to pro ně skvělá zábava.

4. Aktivity pro děti doma i venku

Tipy na aktivity s dětmi venku, organizace volného času, procházka, mimořádné prázdniny, tipy co dělat o mimořádných prázdninách
Domácí výroba

Celý život jsem si myslela, že nejsem kreativní. Ale časem jsem zjistila, že je to hlavně o odvaze zkusit něco nového. Mně osobně inspiruje příroda, děti a ostatní kreativci. Pokud to jde, tak se snažím, aby si děti aktivity vymyslely samy. Baví je to a vydrží u tvoření déle, než když jim to vymyslíte vy. Já jim většinou pomáhám pouze s přípravou. Pokud nemají nápad, tak s něčím přijdu já, ale společně naše nápady dáme dohromady, promyslíme. Nesnažím se o žádné složitosti. To vás stresuje, děti nebaví čekat a nálada je pryč.

Důležité je mít základní pomůcky doma, aby následné tvoření mohlo začít rychle a nebyli jste ničím omezeni. Proto máme doma: barvy, štětce, papíry, my hodně používáme i tavnou pistoli a lepidlo, nůžky a různé ozdoby. Chodíme často do přírody a vždy si přineseme různé drobnosti jako šišky, lístečky, klacíky. Přírodní materiál skladujeme na speciálním místě doma tomu určeném. Děti vědí, kde co najdou, a vezmou si již sami to, s čím si chtějí hrát nebo tvořit.

Tipy pro venkovní aktivity

  • Vezměte kola, koloběžky, brusle, bude je to více bavit.
  • Připravte si alespoň dvě aktivity, které byste venku mohli společně dělat. Zavzpomínejte na své dětství a naučte děti hry, které vás bavily (my hrajeme hru na schovávanou, na babu nebo čáp ztratil čepičku).
  • Snažte se využít, co vám příroda nabízí (např. foto v článku).
  • Pokud jste v lese, mohou děti postavit různá obydlí pro zvířátka nebo si udělat bunkr z větví.
  • Zahrajte si šipkovanou nebo udělejte stezku odvahy (u menších dětí stačí pouze krátká cesta s čelovkou, kde na konci na ně budete čekat).

Tipy na doma

  • Udělejte domácí bojovku nebo hrajte na schovávanou (neuvěříte, jak jsou děti vynalézavé).
  • Vytvořte super velký bunkr, do kterého se vejde celá rodina a v němž si můžete třeba pak i přečíst pohádku na dobrou noc.
  • S dětmi hodně čtěte a povídejte si, co se jim líbilo, co ne, proč…
  • Zaveďte pravidelné hrací večery (můžete hrát deskové hry, karty, vystřídejte všechny, co máte doma).
  • Tancujte doma (udělejte si pravidelné disco večery, kdy se zapojí celá rodina).
  • Pokud chcete dělat kreativní či výtvarné výrobky, můžete se inspirovat na https://cz.pinterest.com/
  • Inspiraci také můžete najít na https://www.facebook.com/kamsdetmi/

velikonoční výzdoba, tvoření s dětmi, zajíčci, volné odpoledne, prázdniny, tipy co dělat o mimořádných prázdninách

5. Tipy pro dospělé

  • Nesledujte nepřetržitě zprávy o koronaviru (doporučujeme jednou denně).
  • Dělejte si radost v průběhu dne (dobrým jídlem, sladkostí, cvičením, tančením, zpíváním, chtěli jste se věnovat malování? Malujte :))
  • Setkávejte se s přáteli přes videohovory, můžete si dát kávičku nebo vínko a popovídejte si na dálku.
  • Sledujte online divadla, rozhovory nebo koncerty.
  • Pusťte se do věcí, na které nemáte při pracovním vytížení čas (přeberte fotky, udělejte fotoalba dětí, pusťte se do jarního úklidu…).

Závěrem

Moc na vás myslíme a určitě to všechno dobře dopadne. Věříme, že vás článek inspiroval. I kdyby to byla jen jedna jediná věc, stálo to za to. Budeme moc rády, když ji s námi budete sdílet nebo inspirovat ostatní.

A co pro vás můžeme udělat my?

uspořádaný domov, jarní úklid, pohoda, někdo dělá za mne, složení ručníků, Marie Kondo, tipy co dělat o mimořádných prázdninách

Pokud jedním z vašich bodů byl jarní úklid, neváhejte nás kontaktovat na info@usporadanydomov.

Rády vám pomůžeme, poradíme. Jednou z našich nabízených služeb je právě virtuální organizace, ve které vám pomůžeme zorganizovat jakékoliv místo ve vašem domově. Vše probíhá online. Stačí, když nám zašlete fotky prostoru, který chcete zorganizovat a vyplněný formulář. Jdeme na to.

Erika

[:]

Chcete se pustit do organizace a potřebujete poradit?